הסכמה מדעת ביחס לטיפולים במהלך הלידה, הזכות לקבל חוות דעת שניה והזכות לומר "לא" - אלה הם דברים שכל אישה העומדת ללדת צריכה לדעת. ויש גם זכות חשובה השמורה לצוות הרפואי.


AdobeStock 59483760 1
תמונת אילוסטרציה

בשנת 1996 חוקקה הכנסת את חוק זכויות החולה, שנועד להכניס סדר במערכת היחסים שיש בין מי שמקבל טיפול רפואי לבין מי שמעניק את הטיפול. החוק עוסק רובו ככולו בזכויות החולים המגיעים אל מערכת הבריאות. חוק זה רלבנטי גם למצב שאינו מוגדר כמחלה, אך בכל זאת דורש עזרה רפואית. לידה, כמובן.

אולגה קרסנשטיין, תומכת לידה, מסבירה כי זכויות היולדת הן רבות. עליה לדעת ולהבין אילו דברים במהלך הלידה מחייבים התערבות, מה רוצים לעשות, במה זה יעזור, האם התערבות כרוכה בסיכונים כלשהם והאם עלולות להיות לה תופעות לוואי.

אפידורל, פיטוצין ופקיעת מי שפיר: ההחלטה היא שלך
לכל התערבות יש יתרונות וחסרונות אל מול המצב הקיים, ויש לשקול את ההתערבות מול הסיכונים הכרוכים בפעולה. העניין הוא שלא תמיד מיידעים את היולדת בכל ההיבטים השונים, לכן חשוב שהיא תדע ותשאל.

אחת הדוגמאות להתערבות במהלך הלידה היא אלחוש אפידורלי, פעולה הכרוכה בחתימה על טופס המפרט את הסיכונים שיש בפעולה זו. "בטופס לא מציינים מהן תופעות הלוואי", מסבירה אולגה, "או את ההשפעה האפשרית על הלידה". על מנת לקבל החלטה מודעת, כדאי לחקור את הנושא לעומק לפני שמגיעים לחדר הלידה.

דבר נוסף שלעיתים יש צורך לבצע אותו במהלך הלידה הוא הזירוז. את הזירוז עושים בדרכים שונות, בהן פקיעת מי שפיר. "כשעושים פעולה כזו, לא תמיד מדברים עם היולדת על סיכונים ותופעות לוואי. בשנים האחרונות המצב השתפר; עד לפני מספר שנים היו עושים את הפעולה מבלי להודיע על כך ליולדת. לפי החוק, צריך להסביר לה על הטיפול ולספר האם ישנן אפשרויות טיפול אחרות, והאם מדובר בפעולה חדשנית או ותיקה. בלידה לרוב לא מדובר בטיפולים חדשניים, אבל אם אישה רוצה לדעת חייבים להסביר לה את זה".

דרך נוספת לזרז לידה היא שימוש בפיטוצין. "לרוב לא מדברים עם היולדת על הסיכונים הכרוכים בשימוש בחומר זה, למרות שבפועל הצוות הרפואי נערך לקראתם. פיטוצין מגביר את תכיפות הצירים ואת עוצמתן. לא כל העוברים מתמודדים היטב עם "צירי פיטוצין", דבר שיכול להוביל לירידות דופק המעידות על מצוקה. מסיבה זו בזמן מתן פיטוצין נעשה ניטור רציף. בהתאם לתוצאות המעקב, הצוות הרפואי ישנה את מינון הפיטוצין ואולי אף יפסיק אותו לחלוטין, אם מצב העובר מצריך זאת. היולדת צריכה לא רק לדעת, אלא גם להסכים לכך. לא תמיד זה חכם להגיד 'לא' לצוות הרפואי, אבל יש לה את הזכות לכך".

הסכמה מדעת – להיות שלמה עם הלידה שלך

חשוב לדעת כי זכותה של היולדת היא שהצוות הרפואי יסביר לה ביוזמתו את כל ההיבטים הכרוכים בפעולה, אבל הדבר, כאמור, לא תמיד נעשה. מדוע זה חשוב, בעצם? אישה שמעורבת בהחלטה ומסכימה אליה במודע, תרגיש יותר שלמה עם ההחלטה וחווית הלידה שלה תהיה יותר טובה. "כל יולדת רוצה שהלידה תהיה כמה שיותר טובה ועם כמה שפחות התערבויות, אבל לא תמיד זה מצליח. אם צריך לעשות משהו ולא מתייחסים לאישה כאל שוות זכויות, היא תצא מהלידה עם חוויה שלילית. כאשר מפסיקים להתייחס אליה כאל חפץ ומתייחסים אליה כאל בן אדם השותף בהחלטות, ההרגשה שלה תהיה אחרת".

את יכולה לקבל חוות דעת שניה ולהגיד לא
הסכמה מדעת היא היבט חשוב בזכויות היולדת, אך היא אינה היחידה. זכות נוספת היא הזכות לחוות דעת שניה, וכן, זכות זו קיימת גם במהלך הלידה עצמה. "אם מדובר במקרה דחוף ואין זמן להתייעצות, אין ברירה, אבל הרופא המטפל צריך להסביר זאת ליולדת. אם יש אפשרות להמתין מעט, האישה יכולה לבקש להתייעץ עם רופא נוסף. לפעמים רופא שני מציע דרך פעולה אחרת, וגם אם בסופו של דבר שתי ההצעות יהיו זהות, היולדת תהיה יותר רגועה אם היא תשמע את אותה הצעה משני רופאים שונים".
עוד זכויות היולדת שחשוב לדעת עליהן: זכות לשני אנשים מלווים בחדר הלידה והזכות להחליף מיילדת. "בית החולים אינו חייב להחליף מיילדת, אבל אם יש צורך ויש אפשרות לכך, יעשו זאת".
זכות נוספת היא זכות להגיד 'לא' להצעות כאלה ואחרות. כמובן שגם לצוות הרפואי יש זכויות, לכן במקרים אלו יחתימו את היולדת על טופס המשחרר את הצוות הרפואי מאחריות למצבה ולמצב העובר. חשוב לציין שחתימה על הטופס אינה גורמת לכך שהיולדת נשארת לבדה במהלך הלידה. אם אישה חתמה על כך שהיא אינה רוצה בניתוח קיסרי, ממשיכים לעקוב אחריה ואחרי העובר. אם לידה טבעית לא מתרחשת והמצב מחמיר, יציעו לה פעם נוספת לעבור ניתוח קיסרי.

זכות ההורים להחליט עבור התינוק
החוק במדינת ישראל קובע כי זכויותיו של התינוק נולדות ברגע שהוא יוצא מרחם אימו. בשלב זה הזכויות הן של הורי התינוק – הם יכולים ללוות אותו לתינוקיה, להשאיר אותו עם האימא ועוד. "הרבה פעמים יש הרגשה מוזרה בבית חולים, כאילו התינוק לא שייך להורים. הצוות הרפואי לפעמים מודיע להורים מה צריך לעשות עם התינוק ואלה שואלים אם הם יכולים לראות אותו או להיות איתו. חשוב לזכור כי מרגע שתינוק נולד, ההורים שלו הם האפוטרופוסים שלו והם אחראים עליו. אפילו כאשר מדובר בפגים, יש להורים זכות להיות נוכחים בפגייה ולקבל החלטות ביחס לטיפול בו".

לסיכום, קבלת מידע על זכויות היולדת צריכות להיות חלק מהכנת הזוג לקראת לידה. הכנה מוקדמת תסייע לקבלת החלטות מודעות ברגע האמת.
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב