לידה מוקדמת עשויה ליצור סיכונים שונים עבור התינוק-פג, עובדה המחייבת מצד ההורים להיערך במיוחד, גם אחרי היציאה מבית החולים. המומחיות מסבירות מה צריך לעשות.


פג
תמונת אילוסטרציה

"פגות זו הגדרה פשוטה", אומרת מעין ריבקס ספקטורמן, פיזיותרפיסטית התפתחותית העובדת עם פגים ותינוקות: "תינוק שנולד לפני השבוע ה-37 להיריון. אבל יש הבדל בין פגים שנולדים לאחר השבוע ה-34 לבין אלו שנולדים קודם לכן. מצבו של תינוק שנולד בשבוע ה-27 שונה מזה של תינוק שנולד בשבוע ה-35, למשל. לכן הרבה פעמים כל ההתייחסות צריכה להיות שונה, בהתאם לגיל היילוד. "במקרה של פג שנולד 3 חודשים לפני הזמן, המערכות בגוף שלו לא סיימו את תהליך ההבשלה. תינוק זה נמצא בסיכון להרבה בעיות, החל משיתוק ופיגור ועד לקויות קשב. הוא עשוי לסבול מבעיות במערכת העיכול, בעיות במיקוד, בנשימה ועוד. זה כמובן לא חייב להיות המציאות, ישנם לא מעט פגים שגדלים בריאים ומתפתחים באופן תקין. אבל הסיכון אומר שההורים צריכים להיות בתשומת לב ולעקוב אחר מצבו של התינוק גם לאחר היציאה מבית החולים הביתה. בהקשר זה כדאי לדעת כי פג שנולד מתחת לשבוע ה-32 זכאי למעקב במרפאה להתפתחות הילד".

לא להכנס לפאניקה
"כמובן שקשה לאפיין את כל הפגים במאפיינים משותפים", אומרת פרופ' ציפי דולפין, מומחית לרפואת ילדים ולרפואת פגים, מייסדת ומנהלת לשעבר של הפגייה בביה"ח מאיר. "יש פגים שמשתחררים מבית החולים ללא כל בעיה, אבל הם בכל זאת פגים. בכל מקרה, צריך להתייחס להתפתחות שלהם לפי הגיל המתוקן. כלומר, אם התינוק נולד בשבוע ה-34 במקום ה-40 והוא בן 3 חודשים, הגיל המתוקן שלו הוא חודש וחצי. כאשר מדובר בפגים שנולדו בשבוע ה- 23-24 היריון, חלק מחוסר הבשלות שלהם יכול להשפיע גם על ההתפתחות. לכן, במקרים כאלה אנו ממליצים להתייחס לתינוק בהתאם גיל המתוקן עד לגיל שנתיים מיום בלידה, בעוד שלפגים שנולדים בשלבים מאוחרים יותר, להתייחס לגיל המתוקן שלהם רק עד גיל שנה. כאשר שמים את הילד בעקומה לפי הגיל מאז הלידה, הורים נכנסים לפאניקה. חשוב לדעת שהתינוק לעולם לא ידביק את הפער בהתפתחות. הפער הוא תקין ויש להתייחס לתינוק לפי הגיל המתוקן ולא לפי גיל הלידה". 
אין זה משנה באיזה שבוע הוא נולד, על תינוק לעבור בדיקה התפתחותית. "כל תינוק מתחת למשקל של 1.5  ק"ג צריך להיות במסגרת של מעקב התפתחותי", אומרת פרופ' דולפין, "בשביל לראות איך ההתפתחות המוטורית והפסיכו-מוטורית מתקדמות". 

להקפיד על רחיצת ידיים
מלבד סוגיית ההתפתחות, חשוב לשים לב לבריאות פגים במיוחד בעונת החורף. "כאשר יוצאים הביתה, בעיקר בתקופת החורף, פגים מאוד רגישים לכל הזיהומים הוויראליים האפשריים, במיוחד הפגים הצעירים יותר", אומרת פרופ' דולפין. "לכן צריך הדרכה טובה, במיוחד אם יש עוד ילד בבית שכבר הולך למעון או לגן. אם הוא נדבק במחלה ומדביק את התינוק, הזיהום הופך להיות אצלו יותר קשה. לכן צריך למנוע בכל מחיר שהוא יידבק".הדרך למנוע הדבקות היא למנוע מגע ישיר בין שאר הילדים בבית לבין התינוק. על המבוגרים הבאים אתו במגע לרחוץ את הידיים בהקפדה. "לא בתדירות שעושים בפגייה, שם רוחצים ידיים לפני כל נגיעה, אבל להרבות בהן, במיוחד לאחר שטיפלו בילד הגדול יותר", אומרת פרופ' דולפין. בנוסף, לא מומלץ לצאת עם התינוק לקניונים, שם יש הרבה אנשים ולכן סיכוי יותר גבוה להדבק בווירוס שנמצא באוויר; ואם רוצים לעשות ברית מילה – מומלץ לעשות בבית ולא להביא את התינוק לחגיגה. בארץ נהוג לחסן את הפגים הצעירים נגד וירוס ה-RSV, וירוס שכיח בחורף העלול לגרום למחלה ריאתית. מאחר והחיסון טוב בערך לחודש בלבד, הפגים מקבלים אותו כל חודש למשך כ- 5 חודשים. לפגים הצעירים הוא חלק מסל הבריאות. 
ומה קורה אם הוא חולה? 
"כאשר הולכים לרופא, יש לבקש להגיע ראשונים באותו יום, כדי להמנע מלשהות בחדר ההמתנה עם ילדים חולים נוספים". 

תזונה מיוחדת ושינה על הגב
אחד ההבטים החשובים הוא התזונה של התינוקות. היום, אומרת פרופ' דולפין, עושים מאמצים שהאם תניק את התינוק, שכן הדבר תורם רבות להתפתחות, במיוחד אם מדובר בפג. "לפגים היוצאים ללא הנקה, נותנים תזונה מיוחדת עם הנחייה לעקוב אחר עלייה במשקל וגדילה. תזונה זו עשירה בחלבון ובמינרלים דוגמת סידן. המעקב חשוב כדי להחליט מתי הוא עובר לתזונה רגילה, לרוב בסביבות גיל 9-10 חודשים". מלבד התזונה, יש להתייחס לאופן בו התינוק הולך לישון. בפגייה, בשל הצורך לנטר את מצבו, הפג שוכב על הבטן. לפני היציאה הביתה נותנים לו להתרגל לשינה על הגב או על הצד. לעיתים לתינוק לוקח זמן להתרגל אך חשוב להקפיד על כך, כי בזאת מצמצמים את הסיכוי למוות בעריסה. הקפדה על עקרונות אלו תאפשר התפתחות תקינה של התינוק לאחר שהוא יוצא מהפגייה. בכל מקרה כדאי לזכור כי בכל שאלה או אי הבנה, להתייעץ עם הרופא המטפל.


הכתבה נעשתה בשיתוף עם מדיקידס, מרכז מומחים לרפואת ילדים
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא