באיזו שעה ביום הכי כדאי לצלם? כמה תמונות מומלץ לצלם? איך נצליח להשיג שיתוף פעולה מהקטנטנים? כל מה שרציתם לדעת כדי לצלם בהצלחה את הילדים שלכם.

4 Mobile copy copy copy copy

יש כמה דברים שכולנו עושים מרגע הכניסה להיריון: חושבים על שם לתינוק, מתכננים מה לקנות ומה לבקש מההורים, ומתחילים לצלם. המצלמות הדיגיטליות הפכו את הצילום לקל ונוח והסמארטפונים לקחו את זה צעד אחד קדימה, עד כדי כך שאפשר לחשוב בטעות שכל מה שצריך כדי לצלם את הילדים שלנו הוא לשלוף את הטלפון מהכיס.

בפועל, כדי לצלם את התינוק או את הילד צריך להשקיע, שכן סוג זה של צילום הוא מאתגר יותר מצילום של מבוגרים. ההבדל העיקרי הוא שצריך לדעת איך להתנהג עם ילדים כדי לקבל מהם את מקסימום שיתוף הפעולה. ילדים לא תמיד מבינים את מה שאומרים להם, וגם כשהם מבינים, הם לרוב לא יושבים בשקט ומחכים שיצלמו אותם.

ילד יכול להחליט שהוא לא משתף פעולה ואם הוא מחליט שכן, זה יכול להתלוות עם פרצופים ושינוי בהתנהגות. צריך לזכור שהילד לא בחר להצטלם, אלא בחרו את זה בשבילו, לכן לתפוס אותו במצבים בהם הוא הכי יפה זה אתגר.

2 Mobile copy copy

טיפים והצעות שיהפכו את מלאכת הצילום למוצלחת
חשוב לצלם הרבה תמונות, כך מגדילים את הסיכוי שנקבל תמונה אחת  טובה. היום אין בעיה כי אין פילם במצלמה ולא צריך להתקמצן.

סבלנות - חשוב שתהיה סבלנות. לילדים שלנו אין סבלנות, עובדה הדורשת מאתנו יותר סבלנות.

גישה חיובית - לא לדבר בשלילה וענישה – "אם לא תצטלם אין טלוויזיה", אלא בחיוביות – "בוא נצלם בשביל סבתא את החיוך שלך".

תינוק נינוח ורגוע - אם מדובר בצילום של תינוק, כדאי לוודא שהוא ישן טוב ואכל טוב לפני הצילומים. ככל שהתנאים הפיזיים שלו טובים יותר, יש סיכוי טוב יותר שהוא ישתף פעולה.

שיתוף הילדים בתהליך - אם מדובר בצילום של ילדים בני 3-4 ומעלה, אפשר לרתום אותם לטובת הצילום. משפטים כמו "בוא נעשה צילום יפה כדי להביא לגן" או "בוא תעזור לי לסדר את החדר לקראת הצילום" יכולים לעזור להפוך את מלאכת הצילום לקלה יותר.

3 Mobile copy
אל תהיו רציניים מדי - אפשר לנסות להפוך את הצילום למשחק. למשל, אפשר לשחק מחבואים מאחורי המצלמה.

זווית צילום נכונה - לאנשים רבים יש נטייה לצלם את הילדים מלמעלה. התמונות ייצאו יותר יפות, אם נתכופף ונגיע לגובה העיניים של הילדים.

מבט כללי על הפריים - חשוב להסתכל על הפריים בכללותו ולא להתרכז רק בילד. לפעמים יש מטאטא שממשיך מראש הילד או עמוד חשמל שעושה קרניים. וודאו שמה שכל מה שרואים בתמונה מחמיא.

בחירת שעה נכונה - אם מצלמים בחוץ, כדאי להשתדל לצלם שעה לפני שהשמש שוקעת או בזריחה, למרות שזו שעה פחות רלבנטית למרבית האנשים. אלו שעות שהשמש לא נמצאת מעל הראש שלנו והיא מפזרת אור עדין וחמים. בשעות כאלה התמונות יוצאות מדהימות.

שימוש בפלאש - הילדים לרוב נמצאים בתנועה. המצלמות שלנו אינן איכותיות מספיק בשביל למנוע טשטוש, לכן השתמשו בפלאש. זה יעזור ליצור פוקוס לתמונה.

שימוש בכרית או פוף - כדאי להניח את התינוק על כרית הנקה או פוף, כדי שהראש יהיה יותר מוגבה. כדאי לעשות זאת גם אם מניחים אותו על הגב או על הבטן. התמונה הופכת להיות יותר מעניינת בדרך הזו.

פוקוס - בכל המצלמות היום ישנה אפשרות בחצי לחיצה לעשות פוקוס. עשו זאת וודאו לפני הצילום שהילד ממוקם במרכז הפריים ושהכל מפוקס.

גיבוי - היום נהוג לשמור את כל התמונות על המחשב, אבל לא בהכרח לגבות אותן. עשו זאת, כדי למנוע מצב בו הכל נמחק אם המחשב מתקלקל.

הדפסת התמונות - הדפיסו את התמונות. אפשר לעצב אלבומי תמונות דיגיטליים ולשלוח אותם להדפסה גם מבלי ללכת לחנות צילום. כדאי לעשות את זה כדי שתוכלו בכל רגע שתרצו לצפות בקלות בכל התמונות.


* הכותבת היא צלמת המתמחה בצילומי לידות ומלווה נשים בכל השלבים מההיריון דרך הלידה ועד לאחריה. תמונות באדיבות דנה אופז.
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב