זוגות רבים חולמים שיהיה להם ילד ממין מסוים, ומעדיפים לשלוט בתהליך הטבעי של יצירת התינוק. הדרך לבחירת מין התינוק רצופה כצפוי בשיטות והצעות. ליקטנו את הבולטות שבהן. בחירת מין התינוק
תמונת אילוסטרציה

במסגרת המחשבות שלנו על הילד שאנו רוצים להביא לעולם, תופס מקום חשוב מין התינוק. רבים מאיתנו חולמים להיות הורים לבת, אחרים חולמים דווקא על בן. החלומות מניעים רבים לנסות ולהשפיע על התהליך, כדי שהחלום יהפוך למציאות.

"טיפולים לבחירת מין התינוק מתבצעים בדרך כלל אצל זוגות שיש להם ילדים, כי מרבית הזוגות שעדיין לא הפכו להורים פחות לחוצים על מין מסוים", אומרת ד"ר איליה בר, יו"ר רשת המרכז הרפואי לפוריות. "לפעמים פונים אלי זוגות שמאוד מעוניינים במין מסוים, עד שחוסר ההצלחה גורם לתסכול רב עד משברים משפחתיים.
"בין הקבוצות השונות שניגשות לבצע את בחירת מין הילוד ישנם זוגות דתיים, יהודים ומוסלמים כאחד, שהצורך שלהם בבן זכר חיוני מאוד. יש מקרים חברתיים בהם דרושה לידת זכר עד כדי כך שאם שואלים ערבים ממגזרים מסוימים כמה ילדים יש להם, הם סופרים בתשובה רק את כמות הבנים. אצל הבדואים, למשל, מותר ריבוי נשים, ונשים שלא ילדו זכרים לא מקבלות ממון של ירושה ורכוש".

מה סבתא אומרת?
על פי המדע, מין היילוד נקבע בתהליך בו הזרע החודר לביצית ומביא להפרייתה. הזרעונים שונים אחד מרעהו במשקלם - זרעון זכרי קל יותר מזרעון נקבי, ביכולת ההישרדות שלהם - זרעון זכרי חלש יותר ונהרס מהר יותר מזרעון נקבי, ובזריזותם - זרעון זכרי זריז יותר מזרעון נקבי. בן ייוולד אם הזרע נושא כרומוזום Y (הקטן ביותר), ובמידה שהזרע נושא כרומוזום X – תיוולד בת.
במהלך השנים התפתחו שיטות רבות המנסות לאפשר לנו להגשים את חלום הרפואה העתיק ולקבוע את מין היילוד.

לשיטות הסבתא אין ביסוס מדעי, אך הן אינן מזיקות. על מנת שתיוולד בת, על הזוג לקיים יחסי מין בתחילת הימים הפוריים, כך שזרע נקבי יחכה לביצית. הזרעים הזכריים לא ישרדו את הציפייה וקיום יחסי מין בתנוחה שתאפשר שפיכה רחוקה ככל הניתן מפתח צוואר הרחם.
לפני קיום היחסים, על הגבר לדלל את צפיפות הזרעונים בנוזל הזרע, מתוך הידיעה כי תאי הזרע הזכריים רגישים יותר לחום. דילול יכול להיעשות על ידי לבישת תחתון צמוד, טבילה באמבט חם לפני קיום יחסים ושפיכות זרע רבות, בתדירות גבוהה, עד לתחילת הימים הפוריים אצל האישה. על האשה לשטוף את הנרתיק עם מים וחומץ להעלאת החומציות, לעשות דיאטה עשירה בסידן ובמגנזיום ודלה בנתרן ואשלגן ולהימנע מאורגזמה נשית (היות שאז משתחרר נוזל בסיסי).

על מנת שייוולד בן, על הזוג לקיים את יחסי מין בתדירות גבוהה, שכן, ככל שעולה התדירות גובר הסיכוי של תאי הזרע הזכריים הזריזים להפרות את הביצית. כמו כן, חשוב להקפיד לקיים יחסים סמוך למועד הביוץ ולהקפיד על תנוחת קיום היחסים בה הגבר למטה, בהנחה שתאי הזרע הזכריים יתגברו כך על כוח המשיכה בקלות יתרה. חדירה עמוקה מקרבת את תאי הזרע לביצית ומקצרת את זמן שהותם בסביבה 'עוינת' ובכך מגבירה את סיכוייהם של תאי הזרע מכילי Y, הזריזים יותר, לנצח במרוץ.

לפני קיום היחסים, על האשה לשטוף הנרתיק בכוס מים בתוספת כף סודה לשתיה, על מנת ליצור סביבה בסיסית הנוחה יותר לתאי הזרע הזכריים ולהקפיד על דיאטה המבוססת על אנטי חומציות: הימנעות ממוצרי חלב, שתייה מרובה של משקאות מוגזים, בשר, דגים, אבוקדו, בננות, לימון תה וקפה וצריכת הרבה מלח. להשגת אפקטיביות מרבית יש לשמור על הדיאטה במשך חודש לפני קיום היחסים.

כן ביצים או לא ביצים?
דרך אחרת להתערב בבחירת מין התינוק היא באמצעות תזונה. על פי שיטה זו, על מנת שתיוולד בת אין לצרוך מלח על כל צורותיו, כולל תחליפי אשלגן, קפה לצורותיו ותה, שוקולד, מיצי פירות טריים או משומרים, אלכוהול לסוגיו, משקאות מוגזים, גבינות צהובות, גבינה לבנה מלוחה, לחם רגיל/מלא, דברי מאפה משמרים, ביסקוויטים, גלידות, קטניות מיובשות, סויה ופופקורן. כמו כן אין לצרוך תירס, תרד, כרוב, פיטריות, אבוקדו, שומר, עגבניות וירקות מיובשים, אננס, משמשים, בננות, תפוזים, מלון, לימון, אשכולית, דובדבנים, אפרסקים, זיתים, שזיפים. שימורים אסורים, וכן קטשופ ומרק מקופסא/אבקה.
לעומת זאת, מותר בשר בקר, עגל, עוף וכבש - 130 גרם מקסימום ליום, דגים טריים או קפואים. כל שאר סוגי הבשר והדגים אסורים. מותר בהחלט לצרוך חלב ומוצרי חלב כגון יוגורט, גבינה לבנה, לבן, אשל ושמנת, ביצים, לחמים ועוגיות ללא מלח ושמרים, אורז, סולת, קמח ומוצרי חיטה, תפוחי אדמה לא יותר מ– 3 פעמים ביום. אפונה ירוקה, גזר, מלפפון, צנון, סלרי עלים, חצילים, אספרגוס טרי, בצל, חסה, ארטישוק, תפוחי עץ, קלמנטינות, אגסים, תות שדה ואבטיח.

על מנת שייוולד בן, אין לצרוך חלב וגבינות, ביצים, סולת, אורז, אפונה ירוקה, גזר, בצל, מלפפון, צנון, סלרי, עגבניות מבושלות, חצילים, חסה, אספרגוס טרי. שום ופלפל מותרים רק בכמויות קטנות. כמו כן, אסור לאכול אגסים, קלמנטינות, תות שדה, תפוחי עץ, שזיפים, אננס ואפרסקים משמורים כולל הסירופ. אסור לאכול שקדים, בוטנים ואגוזים.
מותר בהחלט לצרוך מלח בכל צורותיו, קפה, תה, שוקולד, מיצי פירות טריים, שתייה מוגזת, בשר לכל סוגיו ובעיקר משומר, דגים כולל משומרים/מלוחים, לחם, דברי מאפה של שמרים, גלידות, סויה, פופקורן, שימורים, פטרוסליה, תירס, כרוב, תרד, פיטריות, אבוקדו, שומר, עגבניות, תפוחי אדמה, ארטישוק, ירקות מיובשים, אפרסקים, אבטיח, תאנים, דובדבנים, אשכולית, מלון, לימון, תפוזים, בננות, מישמשים, שזיפים, אננס.
תזונה זו מומלצות למשך 6 שבועות ודורשות הקפדה מרבית. בכל מקרה, אין להתחיל בהן ללא הנחיית רופא או דיאטנית.

מתמטיקה או הפריה?
דרך אחרת להביא תינוק לעולם מתבססת על המתמטיקה. לפני 40 שנה, בעילבון, ניסה עיד פאיז להביא לעולם בן זכר לאחר שנולדה לו בתו הבכורה. בעזרת ידע קדום וחכמה מסורתית, הוא פיתח נוסחא המחשבת לדבריו את התאריך בחודש בו יש לקיים יחסי מין על מנת שייוולד ילד מהמין הרצוי. במשך 40 שנה הוא ובנו עידר איד חישבו את התאריכים עבור עשרות אלפי משפחות ורשמו, לדבריהם, כ- 95% הצלחה.

"השיטה היחידה שבטוחה ב- 100% להשגת המין הרצוי היא בדיקה גנטית של העובר באמצעות הפריה חוץ גופית, טרום השרשתו ברחם", מסבירה ד"ר בר. "בתהליך מפרים את הביציות, וביום השלישי להתפתחותם מוציאים תא אחד מבין 6-8 התאים שכבר נוצרו, על מנת לבדוק אם הכרומוזומים זכריים או נקביים. השלב הבא הוא השתלת העוברים שנושאים את המין הרצוי. חשוב לציין, כי לא כל טיפול כזה מצליח, והעלות הכלכלית שלו גבוהה יחסית.
"דרך נוספת לשלוט במין הילוד היא לבדוק בתחילת ההריון את מין התינוק, ואם יש צורך לבצע הפסקת הריון ולנסות שוב. המדע מציע גם השבחת זרע, שעשויות להגביר את סיכוי הקליטה של זירעון עם המין הרצוי, אך השינוי בהסתברות מזערי ואינו משפיע רבות".

כן בעולם, לא בישראל
יש מדינות בעולם שמאשרות ביצוע יזום של בחירת מין הילוד, ויש מדינות שמותר לעשות בהן את בחירת מין הילוד ללא ביורוקרטיה, כמו בחלקים באירופה ובארצות הברית.
בישראל מאשרים את הבחירה במשרד הבריאות רק במקרים שיש למשפחה מינימום של 4 ילדים קודמים כשכולם מאותו מין, ואם הדבר גורם לבעיות משפחתיות קשות או אם יש סיבה רפואית, כמו מחלה שקשורה למיניות. אחת המחלות היא נשים שהן נשאיות של X שביר. מאחר ותינוק ממין זכר מורכב משילוב של X|Y , אם האישה בעלת X שביר תוליד בן, הוא יהיה פגוע ב-100%, ויש סיבה טובה לבחור מראש את מין הילוד. "בפועל", אומרת ד"ר בר, "הוועדה בישראל כמעט ולא אישרה אף מקרה של בחירת מין התינוק בגלל תהיות אתיות".

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא