לידה מתקרבת מלווה בדרך כלל בסימנים רבים, חלקם ברורים וחלקם עדינים, חלקם מתרחשים מספר שבועות לפני הלידה ואחרים ממש עם תחילתה. כך תדעו מתי התינוק החדש עומד להגיח לעולם, ומה לעשות עד אז.

סימנים ללידה המתקרבת
תמונת אילוסטרציה

ירידת המים הידועה היא אחד הסימנים הבולטים לתחילתה של לידה חדשה. בסרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה משתלב רגע זה בלא מעט סצנות דרמטיות וקומיות כאחד. קל להתבלבל ולחשוב שרגע זה הוא הוא הרגע בו הלידה מתחילה. בפועל, מספר שבועות לפני הלידה מתחיל הגוף לאותת שהרגע החשוב מתקרב.

שלב ראשון: סימני לידה רחוקים


1. לעתים הסימן הראשון ללידה מתרחש מספר שבועות לפני הלידה בפועל. מדובר בצירים מדומים המלווים בהתקשות של הרחם. הם עשויים להתרחש מספר פעמים ביום בתקופה זו. תפקידם הוא לעזור לראש התינוק להגיע למקומו, לקצר ולרכך את צוואר הרחם. איך מבדילים בינם לבין צירים של ממש? הם חלשים, התדירות שלהם אינה קבועה, הם קצרים מאוד ולרוב אינם כואבים. בנוסף, לא מתרחשת בשלב זה פתיחה של צוואר הרחם. 

2. הסימן השני הוא תחושה של הקלה, הנוצרת עקב התבססות ראש העובר במקומו כהכנה ללידה. התבססות זו גורמת לרווח בין החזה לרחם שמאפשר הקלה ביכולת הנשימה.


3. הסימן השלישי נובע גם הוא מהתבססות ראש התינוק באגן, והוא התגברות תדירות מתן שתן.


4. הסימן הרביעי העשוי להתרחש אצל חלק מהנשים הוא הופעתן של הפרשות לבנות מהנרתיק. שימו לב: אין מדובר בירידת מים.


5. הסימן החמישי לקראת הלידה הוא עלייה במתח הרגשי של האם. הקושי לשאת את ההיריון, תחושה שהוא לא ייגמר לעולם, עייפות מוגברת בצד קושי לישון בלילה, פחדים מהעתיד לבוא ועוד.


מה עושים בשלב זה?
רצוי לקבל עיסויים לגוף מהמומחים שמוסמכים לעשות זאת בהריון, לעשות אמבטיות לרגיעה בטמפרטורה נעימה ואף לקיים יחסי מין המשרים רגיעה וגם עוזרים לרחם להתכווץ. רצוי ומומלץ לשוחח על הרגשות העולים עם אדם קרוב. בנוסף, חשוב להיות בתשומת לב לתנועות של העובר ולעקוב שהוא זז כשלוש פעמים בשעה, עדות לכך שמצבו תקין.

סימני לידה רחוקים

שלב שני: סימני לידה קרובים


לפני הלידה עצמה מתחילים להופיע סימנים המעידים יותר מכל על התקרבותה.

6. הסימן הראשון הוא השתחררות של פקק רירי דמוי ג'לטין מהנרתיק, המלווה לעיתים בהפרשה קלה של דם. לרוב צבע הדם הוא חום-אדמדם המעיד שהדם עבר חמצון. לא מדובר בדימום; לרוב לאחר מספר ניגובים ההפרשה נעלמת ולא חוזרת. בשלב זה רצוי לארוז את התיק, אך אין צורך לנסוע לבית החולים. אמנם מדובר בסימן מבשר לידה, אך אין לדעת בוודאות מתי היא תתרחש.

taburiton3

7. הסימן השני והבולט מכולם הוא הופעת הצירים הממשיים. התכווצויות הרחם בשלב זה מופיעות בתדירות קבועה, הצירים ארוכים ועוצמתיים יחסית לצירים המדומים שהחלו קודם לכן. הצירים יורגשו בבטן התחתונה או בגב התחתון, ולעיתים הם יבואו לידי ביטוי בכאבי גב בלבד.

מה עושים בשלב זה?
רצוי לקחת שעון ולעקוב בעזרתו אחר הצירים. אפשר להשתמש באפליקציית צירים בסמארטפון. בהתחלה הצירים יהיו לא מסודרים וקצרים. בהמשך הם יהפכו להיות סדירים וארוכים יותר. אם את מסוגלת להתמודד עם הכאב ולא נלחצת ממנו, אפשר להיות בבית בשלב זה. אם מדובר בלידה ראשונה, חשוב לשמור על הכוחות, שכן לידה זו היא ארוכה בדרך כלל. כדי לעשות זאת, אפשר לצאת לטיול בחוף הים, להיעזר בכדור פיזיו גדול על מנת להקל על הכאב, לעשות מקלחת או אמבטיה, לעשות עיסוי עם שמן, לקרוא ספר ואפילו לקיים יחסי מין בין הצירים. בכל הקשור לאוכל, מומלץ לאכול מאכלים קלים בלבד, שכן לעיתים יש בחילות או הקאות בשלב זה.

8. הסימן השלישי והמפורסם הוא, כאמור, ירידת מים. מדובר בפקיעה ספונטנית טבעית של קרום מי השפיר, המתבטאת בהופעה של נוזל מימי דרך הנרתיק. ירידת המים מתאפיינת בהיעדר היכולת לשלוט בכך, בשונה ממתן שתן בו את יכולה לשלוט. כמות מי השפיר אינה קבועה והיא משתנה מאישה לאישה. מי השפיר הם מים צלולים במרבית המקרים. לעיתים הם עכורים, כי הם מכילים את הצואה של התינוק. חשוב לשים לב לכך, כי בבית החולים ירצו לדעת עובדה זו.

סימני לידה קרובים

חשוב לדעת, שסימנים אלה יכולים להופיע יחד או בנפרד זה מזה. הדבר משתנה מאישה לאישה, כמו גם מהריון להריון.

מתי להגיע לבית החולים?

כאשר הצירים נהיים סדירים ותכופים יותר. כלומר, כאשר הם מופיעים כל 5-10 דקות והמשך שלהם נע בין 45 ל-60 שניות, במשך שעתיים לפחות בלידה הראשונה. בכל מקרה, אם את לא מרגישה בנוח להיות בבית עם כאבים, תגיעי לחדר לידה גם אם הצירים קצרים יותר ותדירותם נמוכה יותר. במקרה של ירידת מים, ההנחיה הרשמית היא להגיע מיד לבית חולים.

לידה שניה: יותר מהר

כדאי לדעת שבכל לידה – ראשונה, שניה, שלישית או עשירית – התופעות שתיארנו יהיו אותן תופעות. עם זאת, החל מהלידה השנייה התהליך עשוי להיות הרבה יותר מהיר. נשים רבות יוצאות מהלידה הראשונה עם זיכרון של בחוויה ארוכה מאוד, לכן בלידה השנייה הן מעדיפות להישאר בבית כמה שרק אפשר. עם זאת, מאחר ולידה שנייה ואילך מתרחשות מהר יותר, את עשויה ללדת עוד לפני שהספקת להגיע לחדר לידה. כדאי לדעת זאת ולפעול בשלב מוקדם יותר.

taburiton3


תודה לדרורה קורן, מיילדת בבית החולים זיו, לד"ר נגה פורת, יו"ר החברה הישראלית לרפואת נשים בקהילה, ולחביבה ארנון, מיילדת בכירה בשיבא תל-השומר, על עזרתן בהכנת המדריך.
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא