צירים מדומים או צירי ברקסטון-היקס בסוף ההריון יכולים להטעות, גם אם זה לא ההריון הראשון שלך. איך נדע להבדיל בין ציר אמיתי לציר מדומה ואיך אפשר להקל במקרה בו הלידה עוד רחוקה, אבל הצירים המדומים לא מפסיקים? כל התשובות בכתבה הבאה

צירים מדומים
תמונת אילוסטרציה

כבר בשלבי תכנון ההיריון או בתחילתו אנחנו קשובות הרבה יותר לגוף שלנו – האם הבדיקה תצא חיובית או שלילית, מה לאכול שיהיה טעים לנו ובריא לתינוק שגדל אצלנו בבטן, האם אנחנו מרגישות תנועות עובר וכד'. ככל שההריון מתקדם, נוספת עוד סיבה להקשבה מרובה – האם התכווצות הרחם שהרגשנו הרגע זה ציר אמיתי או מדומה, הנקרא גם "ציר ברקסטון-היקס".

צירי ברקסטון-היקס, נעים להכיר

מדובר בצירים מדומים, בתדירות ועוצמה משתנות שאנחנו מתחילות להרגיש בשבועות ההריון המתקדמים. מסתבר שצירים אלה מתחילים הרבה יותר מוקדם, אבל לרוב אנחנו פשוט לא מרגישות אותם. את הצירים המדומים הזכיר לראשונה בשנת 1872 גינקולוג בריטי, ד"ר ברקסטון-היקס, לכן הוא גם זכה להעניק להם את שמו.

ככל שההריון שלך מתקדם, תרגישי את הצירים המדומים לעתים קרובות יותר. הם עלולים להופיע בעיקר בלילה, כשאת מיובשת או עם שלפוחית מלאה, עושה פעילות גופנית או סקס. בשלב מסוים צירי ברקסטון-היקס אפילו יכולים לגרום לך לחוסר נוחות.

לפעמים קשה להבדיל בין צירי ברקסטון-היקס לסימנים של לידה מוקדמת, במיוחד כשמדובר בהריון ראשון. מצד אחד לא כדאי להניח הנחות נמהרות, ומצד שני – בכל מקרה של ספק, מומלץ להתייעץ באופן מידי עם הגינקולוג המטפל שלך.

contractions

צירים מדומים או לידה מוקדמת?

לפני הכל, חשוב להבין שבכל ציר, מדומה או אמיתי, הרחם שלנו מתכווץ ומשתחרר. אם ההתכווצות חזקה מספיק, תרגישי אותה גם באזור הבטן התחתונה ובאזור המפשעה. כשהציר אמתי, אלה התכווצויות בתדירות קבועה ובעוצמה שמתגברת עם הזמן. כשהציר מדומה – התדירות וגם העוצמה אקראיות וההתכווצויות עלולות להופיע ולהיעלם כלעומת שבאו.

לקראת הלידה הצפויה צוואר הרחם שלך מתחיל "להבשיל", כלומר להתרכך ולהתקצר ("להימחק") בהדרגה. זה קורה בהשפעת הצירים האמתיים. להבדיל מכך, לצירי ברקסטון-היקס אין שום השפעה על צוואר הרחם. את מצב צוואר הרחם יכול לאבחן הרופא המטפל שלך או רופא במיון. אם צוואר הרחם שלך התקצר ואף נפתח מעט – מזל טוב, את הולכת ללדת ממש בקרוב. אם זה קרה בשבוע מוקדם מדי, גשי בדחיפות לרופא הנשים המטפל או לחדר מיון הקרוב, שם יוכלו להעניק לך טיפול מתאים כדי לעכב לידה ולאפשר לעובר להבשיל כמה שאפשר.

taburiton3

מעבר לכך, ללידה מוקדמת ישנם סימנים ברורים ואם זיהית אצלך אחת או כמה מהתופעות שברשימה הבאה, כדאי מאד להתייעץ עם הרופא המטפל:

כמות ההפרשות הווגינליות אצלך גבוהה מהרגיל.
סוג ההפרשות השתנה – הפרשות מימיות יותר או מכילות דם, גם אם בכמות זעירה.
את שמה לב לדימום מהנרתיק, גם אם מדובר בכתמים בודדים בלבד.
את מרגישה כאב בטן, התכווצויות כמו בימי המחזור החודשי, או יותר מ-4 התכווצויות בשעה, גם אם לא כואבות.
את מרגישה יותר לחץ על אזור המפשעה - תחושה שהתינוק הולך לצאת.
יש לך כאבים בגב התחתון, קבועים או פועמים, שונים ממה שהרגשת עד עכשיו.

מתי צריך לגשת למיון?
מה לעשות אם צירי ברקסטון-היקס מסבים אי-נוחות גדולה מדי?

אם צירים מדומים מפריעים לך מאוד, אפשר לנסות להקל על עצמך:

לשנות תנוחה או להפסיק את הפעילות הגופנית. לרוב המנוחה עוזרת, אך לפעמים הליכה דווקא מקלה על המצב. אם הוקל לך, תדעי שאלה באמת ברקסטון-היקס, כי צירי לידה ממשיכים בלי קשר למה שאת עושה.
לשתות מים, כדי לוודא שאת לא מיובשת.
ללכת לשירותים, אם השלפוחית מלאה, ובכל מקרה להקפיד לרוקן אותה לעתים קרובות.
לעשות תרגילי הרפיה, מדיטציה או פשוט לקחת נשימות איטיות עמוקות. זה לא יעצור את ההתכווצויות, אבל יכול לעזור לך להתגבר על חוסר נוחות. זה הזמן לנסות ליישם כמה דברים שלמדת בקורס ההכנה ללידה.

לסיכום:
חשוב לזכור שחווית ההריון שונה מאישה לאישה ולכן גם אם לא קיימים אצלך תסמינים מסוימים, אך אינטואיטיבית את מרגישה שעליך לגשת לרופא להתייעצות, כדאי לעשות זאת, כדי למנוע סיבוכים אפשריים.

לידה קלה ובטוחה!                                                                                                                                                                                                                                                       

taburiton3     
 
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא