האם ירידת מים זה תמיד משהו פתאומי, מורגש ומצריך שימוש בסמרטוט רצפה? מתי צריך למהר לבית חולים ומתי אפשר להירגע? החלטנו להפריך את כל המיתוסים הקשורים לתופעה, וכמובן נעזרנו גם במיילדת מנוסה.

ירידת מים
תמונת אילוסטרציה

אישה בהריון מתקדם מודיעה בדרמטיות מהולה בבהלה: "ירדו לי מים". במקביל עין המצלמה לוכדת שלולית גדולה שמתפשטת על הרצפה ממש מתחת לרגליה. אנשים מסביב נכנסים לפאניקה – מזמינים אמבולנס או מתניעים את הרכב כדי לקחת את היולדת בדחיפות לבית חולים.... קאט!

הרגע תיארנו לכם סצנה טיפוסית שבטח ראיתם בעשרות ומאות סרטים וסדרות. כן, ירידת מים "הוליוודית" אכן נראית כמו אירוע מאד מלחיץ, מין הכרזה על מצב חירום. נוסיף לזה גם את סיפורי הלידה של החברות, האחיות, האימהות והקולגות לעבודה – שאצל כל אחת מהן זה קרה בדרך אחרת. מה קיבלנו? עודף מידע ובלבול מוחלט מה נכון ומה לא נכון. זה הזמן לנפץ את המיתוסים – מה יכול ומה לא יכול לקרות בירידת מים לקראת הלידה.

1. אם ירדו המים, צריך למהר להגיע לבית חולים

זה נכון. לדבריה של חביבה ארנון, מיילדת בכירה במרכז רפואי "שיבא-תל השומר", אם ירדו המים, יש להגיע לבית החולים. "לא חייבים אמבולנס", מסבירה חביבה. "אפשר לקחת מונית או לנסוע עם מישהו מבני המשפחה, בן או בת הזוג. גם אם קיים רק חשד לירידת מים, חשוב להגיע להיבדק שהכול תקין".

"בהגעה לבית החולים יבדקו כדי לראות האם המים נקיים, כלומר, בצבע שקוף לבנבן. במידה וכן, היולדת יכולה לבחור – להיכנס לחדר לידה ולקבל זירוז או להמתין 48 שעות ללידה ספונטנית (בבתי חולים מסוימים ימתינו רק 24 שעות). אם מדובר במים מקוניאליים", מוסיפה חביבה, "אין אפשרות להמתין וחייבים לעשות זירוז". מים מקוניאליים הם מים המהולים בצואת העובר והדבר מעורר חשש לכך שהעובר במצוקה. צבעם הוא בדרך כלל ירוק-צהוב או חום.

2. למי שפיר יש ריח של זרע

נכון, לעתים אכן יש להם ריח כזה.

ירידת מים חמישה מיתוסים נפוצים

3. תמיד תרגישי את ירידת המים

זה לא נכון. נשים מסוימות אכן מרגישות את רגע פקיעת מי השפיר, ונשים אחרות לא. לפעמים זה מרגיש כמו דליפת מים ממש ולפעמים זה רק טפטוף שיכול להתחיל, להיפסק ולהמשיך כך אפילו מספר ימים. חוץ מזה, כדאי לקחת בחשבון כי לקראת סוף ההריון מתגברות הפרשות הנרתיק והפקק הרירי מתחיל את דרכו החוצה ככל שצוואר הרחם מתרכך. גם תהליך זה יכול להיחשב בטעות כירידת המים.

4. צירים מתחילים מיד אחרי ירידת המים

לא נכון. אם חווית ירידת מים לפני הצירים, אין זה אומר שהצירים יתחילו מיד. לפעמים ההפרש יכול להגיע אפילו ל-12 שעות או יותר. סטטיסטית, רק אישה אחת מתוך עשר חווה ירידת המים כמה שעות לפני תחילת הצירים.

taburiton3

5. ירידת מים גורמת לזיהום

אחד התפקידים של שק מי השפיר הוא להגן על העובר מזיהומים חיצוניים ומסיבוכים בעקבותיהם. גם אם יש חור קטן בשק מי השפיר והמים מטפטפים באיטיות, קיים סיכוי לזיהום, לכן חשוב מאוד להיבדק ולראות האם אכן מדובר בירידת מים. לפי המלצת הרופאים, חלון זמן מקסימלי בין ירידת מים לכניסה ללידה ספונטנית הוא 48 שעות. לאחר מכן עולה סכנת הזיהום והרופא ימליץ על זירוז הלידה.

6. אם ירדו המים, מקבלים אנטיביוטיקה

"לא תמיד חייבים אנטיביוטיקה", מבהירה חביבה. "אני ממליצה לבקש מהרופא המטפל בדיקת GBS, משטח הנרתיק, בשלב מתקדם של ההיריון. במידה ותוצאת הבדיקה יצאה שלילית, לא צריך אנטיביוטיקה. במידה ותוצאת הבדיקה חיובית, יש צורך באנטיביוטיקה, כדי למנוע זיהום. אם אין תשובה עדכנית, נחמיר וניתן אנטיביוטיקה."

7. אם ירדו המים, את מסתכנת בלידה יבשה

מדובר במיתוס אורבני שאין לו שום ביסוס מדעי וקל מאד להפריך אותו. ראש התינוק שלך מתפקד כמו פקק בבקבוק. בעת פקיעת מי השפיר, ראשו מתקדם אל עבר צוואר הרחם וחוסם את המים. מים נוצרים מחדש כל הזמן ע"י שתן העובר והקרומים.

 ירידת מים חמישה מיתוסים נוספים
8. את יכולה ליזום ירידת מים בעצמך

בשום פנים ואופן לא. גם אם את אחרי שבוע 40 והלידה לא נראית באופק, זה לא הזמן ליישם רעיונות ששמעת מהשכנה או קראת בפורומים שונים ברשת. קפיצות על כדור פיזיו, עלייה במדרגות, נסיעה על כביש משובש לא יעזרו לזרז את הלידה, אלא רק יתישו אותך לקראת העתיד לבוא.

כל הסיפורים בהם "תרופות סבתא" כביכול עזרו לזרז לידה, הם לא יותר מצירוף מקרים. אם עברת שבוע 40, כל מה שצריך זה להתאזר בסבלנות ולהישמע להוראות הרופא.
9. אין דבר כזה – ירידת מים לפני הזמן

זה גם לא נכון. אצל כ- 10% מהנשים, מי שפיר פוקעים טרום זמנם (כשגיל ההריון הוא פחות מ-37 שבועות). עדיין לא קיים הסבר מדעי מדוע זה קורה, אך אחת הטענות היא שמדובר בתגובה דלקתית.

אם חווית ירידת מים לפני שסיימת 37 שבועות של הריון, חשוב מאד מיד להודיע לרופא המטפל או לגשת לחדר המיון הקרוב לקבלת עזרה וטיפול מתאים.
10. אחרי ירידת המים כבר אין צורך בזירוז

לא נכון. פעמים רבות, גם אחרי ירידת מים, הצירים פשוט לא מתחילים או ממשיכים במרווחים לא קבועים. אם הצירים לא חזקים מספיק כדי למחוק את צוואר הרחם ולקדם את התינוק אל תעלת הלידה, ייתכן והרופא המטפל יחליט לבצע זירוז, זאת על מנת למנוע סיבוכים, כגון זיהום או צניחת חבל הטבור (כשהוא יוצא מהרחם לפני שיצא התינוק עצמו) ולשמור על חיי האם והתינוק.

זכרי, אף על פי שלכל הריון ולידה יש אותם אבני דרך, התהליך שעוברת כל אישה הוא שונה מאד. ניתן לשאוב השראה מסיפורי לידה של נשים אחרות או מסדרות טלוויזיה, אך לעולם אי אפשר לצפות שהלידה שלך תהיה בדיוק כמו לידה של מישהי אחרת.

taburiton3
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא