עם משככי כאבים או בלעדיהם, לידה היא תהליך ביולוגי מורכב הדורש להתכונן אליו במהלך ההיריון. רות עוז שלם קוראת לכל הנשים ללמוד ללדת.

לידה טבעית
צילום אילוסטרציה

"בעבר חשבתי שלידה היא דבר מסוכן, שצריך משככי כאבים בשביל לעבור את זה ולא הבנתי מה אני צריכה לעשות", מספרת רות עוז שלם, מומחית בקידום בריאות האישה בתחום ההיריון, הלידה ורצפת האגן, מאסטרנטית בבית הספר לבריאות הציבור בפקולטה לרפואה הדסה עין כרם. "ככל שלמדתי על נושא הלידה, התחלתי להבין שיש הרבה דברים בפרוטוקול הרפואי שמטרתם למנוע סיכונים, כולל סוגים שונים של התערבויות רפואיות על כל מקרה שלא יבוא. לידה היא דבר טבעי ולא מסוכן, וכשאנו מבינים מה צריך לעשות כדי לעזור ללידה להתקיים, אנחנו לא בהכרח צריכים התערבות רפואית".

חשוב לשמור על אוירה רגועה
בשונה ממה שאולי מקובל לחשוב, לידה טבעית היא פשוט לידה וגינלית, כלומר כזו הנעשית כדרך הטבע. כאשר עוברים לידה כזו ללא שימוש במשככי כאבים, מסבירה עוז שלם, זו לידה טבעית ופעילה. עם זאת, כפי שתבינו בהמשך, עוז שלם מאמינה כי גם נשים המתכוונות להשתמש באפידורל צריכות להיות פעילות לפני הלידה ובמהלכה.
"כל בתי החולים בישראל מאפשרים לידה טבעית בלי משככי כאבים, אך יש מספר בתי חולים שיש להם חדרים ייעודיים ללידה טבעית. זה דבר חשוב, מאחר ולידה מנוהלת על ידי הורמון האוקסיטוצין, המופרש במצבי רווחה, שקט, אהבה, מצבים הדורשים אינטימיות. לכן הרבה לידות מתחילות בלילה. כאשר מגיעים לחדר לידה ויש משהו היוצר לחץ, הפרשת ההורמון מופסקת ותהליך הלידה נעצר". לרפואה יש פתרון בדמות תחליף להורמון הטבעי הניתן לנשים לרוב לאחר האפידורל, אך מי שרוצה לעבור את הלידה עם מינימום התערבויות, יכולה לנסות ולכוון להגיע לחדר ייעודי ללידה טבעית.

לידה טבעית אחרי ניתוח קיסרי: זה אפשרי
חשוב לדעת: לידה טבעית אפשרית גם לנשים שעברו לידה בניתוח קיסרי. "מומלץ ללדת בלידה רגילה, אבל הרבה פעמים לא ידוע האם כיווץ שריר הרחם יעיל מספיק כדי לדחוף את העובר או לא. בלידה כזו, אם לוקחים בה אפידורל, צריך לעשות זאת כמה שיותר מאוחר כדי למנוע את הצורך לקחת חומר לזירוז הלידה. החומר המזרז מחליף את האוקסיטוצין, שהאפידורל מצמצם את ההפרשה שלו בגוף, ואישה לאחר ניתוח קיסרי אינה יכול לקבל את החומר הזה".

ללמוד להפעיל שיקול דעת
הפתרון אותו מציעה עוז שלם כדי ליצור לידה טבעית קלה ככל האפשר, עם מינימום התערבויות רפואיות, הוא ללמוד ולתרגל את מה שצריך במהלך תקופת ההיריון.
"יש חוגים לנשים בהיריון שמאוד מומלץ ללכת אליהם, בהם מכינים את גוף האישה ללידה, כולל תרגול של תנוחות שיעזרו לה בלידה, עבודה על חיזוק רצפת האגן והנשימות, שימוש בדימיון מודרך ללידה. חוגים כאלה מאפשרים להבין בכלל את הצורך של הגוף לשחרר גם תוך כדי מאמץ, דוגמא לדבר שחשוב לתרגל כדי להבין.
"בנוסף, יש קורס הכנה ללידה, בו מלמדים מהם שלבי הלידה. שום לידה אינה ממש צפויה, אבל יש שלבים אשר לרוב מתרחשים. צריך להבין כל שלב, מה הוא דורש, מה כדאי לעשות בו, מתי להישאר בבית ומתי לצאת, מה לעשות כשמגיעים לחדר הלידה, איך מתמודדים עם הכאבים ואיך עוזרים לעובר להתקדם אל עבר תעלת הלידה.
"יש עקרונות ברורים שאפשר וצריך ללמוד אותם: נשימות, אנכיות, תנועתיות, א-סימטריה (כגון תנוחות א-סימטריות עוזרות לקידום העובר אל עבר תעלת הלידה) ותלייה – אפשר, למשל, להיתלות על מתח בעזרת הידיים שמאפשר לאגן להפתח".
בחוג, דוגמת זה שעוז שלם מנחה, מתרגלים את העקרונות, לומדים לעבוד עם רצפת האגן, איזו תנוחה מתאימה בכל שלב, איך ללחוץ את התינוק החוצה. "כמובן שתרחיש הלידה יהיה לא צפוי וברוב המקרים אם נעשה הכנה טובה, נדע להפעיל שיקול דעת גם בתרחישים לא צפויים".

מתי כדאי לקחת אפידורל?
ההכנה הזו חשובה גם אם אישה לוקחת בלידה משככי כאבים, מסבירה עוז שלם. "צריך לדעת מתי לוקחים אותם. ברגע שאישה מגיעה עם פתיחה קטנה והיא נמצאת במתח מהכאבים, משככי כאבים ירגיעו אותה והפתיחה תתקדם במהירות ובקלות לעבר לידה.
"לעומת זאת, יש נשים המגיעות עם פתיחה 3 ואין להן מושג איך להתמודד עם הכאבים. הן מקבלות אפידורל בשלב מוקדם – היום לא נכנסים לחדר לידה לפני פתיחה 4 שזה שלב הלידה הפעיל, והתהליך לפני כן יכול להמשך 12 ו- 24 שעות. במצב כזה תהליך הלידה ייעצר ואז ההתערבות בדמות האפידורל תגרור התערבות לזירוז הצירים, ומשם אפשר להגיע ללידת ואקום או ניתוח קיסרי במהירות גדולה.
"אישה שלמדה והתכוננה ותרצה לקחת אפידורל, תדע מתי לנוח, מתי לשכב על הצד ולא על הגב, כיצד לשמור על התנועתיות".

למנוע נזקים להמשך החיים
"לידה דומה להתרוקנות בשירותים ואדם ההולך לשירותים לא עושה את זה בשכיבה על הגב עם רגלים באוויר. לידה בצורה כזו גורמת לנזקים לשרירי רצפת האגן, וכשאני מלמדת את הבנות אני רוצה למנוע את הנזקים האלה.
"היריון ולידה הם גורם סיכון מספר אחד לנזקים באגן ובשרירי רצפה האגן. מדובר בנזקים קשים הנמשכים שנים, למשל אחת מכל ארבע נשים יסבלו מדליפות שתן ללא שליטה, יש דליפות צואה, צניחה של הרחם, צניחה של שלפוחית השתן. כל זה בגלל שבהיריון הן לא עשו שום דבר כדי לשמור על הגוף שלהן. לכן ההכנה חשובה כל כך".
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב