הלידה הצפויה מעוררת את הצורך המתבקש לקניות מתאימות, שיאפשרו את גידולו המוצלח של התינוק החדש. מה כדאי לקנות טרם הלידה, עם מה כדאי לחכות, ואילו פריטים כדאי לקנות מיד שניה

קניות לתינוק
תמונה באדיבות יחסי ציבור


אחת הסוגיות המרכזיות לקראת הלידה הצפויה היא ההיערכות לקראת בואו של התינוק החדש הביתה. התרחבות המשפחה באה מלווה ברשימת קניות מפורטת, שתכליתה אחת – לאפשר לתינוק גדילה אופטימאלית ותחילת חיים רגועים ונוחים ככל האפשר.
הדילמה הגדולה מכולם היא מועד הרכישה - האם לקנות טרם הלידה או לחכות לאחריה? התשובה לכך משתנה בהתאם לסוגי המוצרים השונים.

בואו נתחיל קודם כל עם מצב רוח היולדת, דיכאון אחרי לידה הוא אחד מהסימפטומים הנפוצים ביותר, לכן יש צורך להשקיע במצב רוח היולדת מהתחלה, כדאי להתחיל עם משלוחי פרחים ליולדת, מילים יפות ועידוד על מנת שתרגיש טוב עם עצמה וכל הזמן להיות עם היד על הדופק ולהעלות לה את המצב רוח.

מושב לרכב, רהיטים ואמבטיה
הפריט החשוב ביותר שיש לרכוש טרם הלידה הוא מושב ברכב, בעזרתו תוכלו להסיע את התינוק מבית החולים הביתה לאחר הלידה. בנוסף, כדאי גם להכין את חדר התינוק, במידה והוא מקבל חדר משלו, או את הפינה שתוקדש לו בחדר ההורים. ליאת אלון, מנהלת השיווק של האתר זאפ, אומרת כי "חשוב לרכוש רהיטים הנכונים הן לצרכים שלכם והן לכיסכם – בדגש על בטיחות התינוק".
חדר התינוק מורכב ראשית כל מעריסה, שידת החתלה ומשטח החתלה. בנוסף להם כדאי לרכוש אמבטיה מתאימה. רצוי וכדאי לבדוק אצל קרובי משפחה או חברים שברשותם פריטים אלו שעומדים ללא שימוש, ניתן אף לרכוש חלק מהציוד מיד שנייה בעזרת אתרי אינטרנט המוקדשים לנושא.
בחירת הפריטים עלולה לקחת זמן, מיקוד ומרץ - משאבים שיהיה לכם הרבה פחות מהם לאחר הלידה. בצעו את הרכישה או לפחות קבלו החלטה לגביה במהלך תקופת ההיריון - כך תחסכו מכם טרחה מיותרת בימים שלאחר הלידה.

נושא בחירת עגלה הוא סוגיה רבת חשיבות עבור זוגות בהריון, לכן הקדשנו לו מאמר נפרד. (יש לקשר למאמר המתאים באתר)

סבון, תרופה להורדת חום ומשחה נגד סימני מתיחה
הרוקח צחי אשרוב מבית המרקחת מרכז הצפון בתל אביב, אומר, כי ש להצטייד לקראת הולדת התינוק בשמיכות, מגבות וחיתולי בד. דבר נוסף שהילד יזדקק לו הוא מוצץ. מומלץ לבחור במוצץ אורתודונטי שלא יפגע בחיך העדין של התינוק. עם זאת, חשוב לזכור שלא מומלץ לתת לתינוקות יונקים מוצץ בשבועות הראשונים לחייהם, עד להתבססות מלאה של ההנקה.
אשרוב מרחיב את רשימת הקניות וממליץ להצטייד לפני הלידה במשחה נגד תפרחת חיתולים ובטלק. "החיתול הוא כר פורה להתפתחות פטריות, לכן חיוני לחטא את ישבן התינוק בכל החתלה, וכן להשתמש במשחה לטיפול בתפרחת חיתולים במקרה של התפתחות פריחה, כגון אגיסטן בייבי.
עבור יולדת מומלץ לרכוש משחה נגד סימני מתיחה, לדוגמא אלסטן. את המשחה אפשר להתחיל למרוח כבר בשליש השני של ההריון, כשהבטן מתחילה לבלוט, ולהמשיך למרוח גם לאחר הלידה, אם ישנם סימני מתיחה.

"תכשיר היגיינה נוסף לתינוקות הוא סבון הרחצה. מומלץ לרכוש סבון רחצה עדין המותאם במיוחד לתינוקות. סבון רחצה שיתאים לתינוק בן יומו הוא סבון רחצה טבעי, שלא יהיו בו חומרים סינתטיים שיגרו את עור התינוק וכן רמת PH המותאמת לעור העדין של התינוק". בנוסף, קיימים היום בשוק שמני אמבט מיוחדים לתינוקות שנועדו להגן על העור העדין ולספק לו לחות - כגון בלנאום הרמל או אמול.

אחד הנושאים הכי חשובים לכל אם הוא נושא ההנקה או ההאכלה של התינוק. לנשים שיחליטו להיניק, ממליץ אשרוב לרכוש בטרם הלידה משחה לפטמות סדוקות, למקרה בו יתגלה גירוי באחת הפטמות, ולשימוש לפני שהגירוי יהפוך לסדקים כואבים. "מומלץ לבחור במשחה שאינה דורשת שטיפה לפני הנקה, מאחר וכך אין צורך להמתין בין מריחה וספיגה של המשחה לבין ההנקה". במקרה בו ישנה בעיה כלשהי ולא ניתן להיניק את התינוק במשך תקופה מסוימת, לדוגמא, אם התינוק נשאר בפגיה, ניתן לקנות משאבת הנקה. לנשים שהחליטו לא להיניק, מומלץ לרכוש בקבוקים להאכלה ובמידת הצורך גם מכשיר לחיטוי בקבוקים.
"כאשר מתחילה ההנקה או ההאכלה, תינוקות עלולים לסבול מבעיות של גזים, מאחר ומערכת העיכול שלהם עדיין אינה מפותחת דייה. כדי לטפל בבעיה ניתן לתת לתינוק טיפות סימיקול נגד גזים או כל תכשיר אחר שקיים בשוק. ניתן להסתייע גם בתכשיר שמכינים בבתי מרקחת על בסיס אניס משומר".

לעיתים קרובות הרופא המטפל ממליץ להמשיך טיפול בטבור התינוק גם לאחר החיטוי בבית החולים. במקרים אלה, יש לרכוש תכשיר לחיטוי הטבור. מוצר נוסף שכדאי להצטייד בו לאחר הלידה הוא תרופה לשיכוך כאבים והורדת חום אצל תינוקות, כגון אקמול או סנסמול טיפות. כאשר יש עליית חום אצל תינוק, יש כמובן לפנות לרופא, אך בשעות שבהן המרפאות סגורות ויש צורך להוריד את החום של התינוק בהקדם, מומלץ שתהיה תרופה בבית.

שש חזיות ושישה אוברולים
הבט נוסף בהצטיידות לפני הלידה היא הבגדים שילבש התינוק. העצב הטובה ביותר היא לדחות את מרבית הקניות לאחר הלידה. מיכל רבקינד, מנהלת פיתוח ילדים ובייבי ב- Fox, אומרת כי "אנחנו ממליצים לקנות לפני הלידה את הפריטים שצריך לשבוע הראשון. לאחר מכן מקבלים הרבה מתנות ולומדים גם איך הכי נח להלביש את התינוק ומה המידה המדויקת שצריך לקנות עבורו. זה נכון במיוחד בלידה ראשונה שבה עדיין אין ניסיון".
לשבוע הראשון ממליצה רבקינד על מספר רכישות חשובות. הראשונה היא שש רגליות ושש חזיות כשכבה ראשונה מתחת לבגדים. תינוקות בני יומם מתקשים לשמור על חום הגוף, לכן מומלץ להלביש אותם בשתי שכבות בגדים בימים הראשונים, גם אם חם בחוץ. הוסיפו חליפה יפה ליציאה מבית החולים, שמיכה וכובע, וכן שישה אוברולים או חליפות מטריקו, כשכבה שניה. "חשוב שהפריטים יהיו נוחים ללבישה לתינוק ומצד שני שיהיה להורים קל להלביש אותם. כמו כן, חשוב שהשכבה הראשונה הנוגעת בעור התינוק תהיה מבד 100% כותנה".

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב