עבור הורים חדשים, רחצת תינוק עלולה להוות איום: כיצד יש להחזיקו, איך לא יחליק לי מהידיים, מה צריך להיות חום המים ועוד תהיות ושאלות חשובות עולות במצב זה. למעשה, רחצת תינוק אינה מסובכת כפי שהיא נראית לאדם בלתי מנוסה. לנוחות ההורה המתחיל, נפרט את התהליך שלב אחרי שלב.


baby bath small
תמונת אילוסטרציה

שבוע ראשון
עד שחבל הטבור מתייבש ונופל, אפשר להסתפק בניקוי התינוק בעזרת מגבת או מטלית לחה וחמימה, בטמפרטורת הגוף. יש לנקות ראשית את איזור הראש והעיניים, ואז להמשיך כלפי מטה, כך שאתם מנקים את התינוק מהאזורים הנקיים אל האזורים המלוכלכים יותר. עם זאת, אין מניעה רפואית לרחוץ את התינוק כבר בשלב זה.

בן או בת
כאשר אתם מנקים את התינוק לאחר החלפת חיתול, וכן בזמן רחצה, יש להקפיד על הליך נכון ויעיל, שינקה את כל שאריות הלכלוך והצואה ושלא ייצור גירויים. במקרה של תינוקת – יש להתחיל לנקות מאזור הבטן לכיוון העכוז, על מנת למנוע זיהומים בדרכי השתן. במקרה של תינוק זכר – יש להקפיד לנקות היטב שאריות של צואה מתחת לאשכים ולפין, למניעת גירויים ואדמומיות. בנוסף, בעת רחצה הקפידו לנקות היטב מתחת לכל קפלי השומן.

אמבטיה
אחד הדברים הכי חשובים ברחצת התינוק זה לשמור על כך שהרחצה תתבצע באופן בטוח.
דאגו מראש שכל מה שנחוץ לכם יהיה בהישג יד – מתכשירי אמבט ועד בגדים נקיים. מלאו את האמבט מראש במים בטמפרטורת גוף: 36-37 מעלות. ניתן למדוד את חום המים בעזרת תרמומטר ייעודי, או לטבול מרפק במים. אם נעים לכם, יהיה נעים גם לתינוק. תוכלו לאחוז את התינוק כשהוא שעון על יד אחת והיד השנייה מנקה אותו, או לרכוש מתקן היושב בתוך האמבטיה ופשוט להניח את התינוק עליו, כמו טרמפולינה. נקו את התינוק מהאזורים הנקיים אל האזורים המלוכלכים, כפי שאתם כבר רגילים, והקפידו לנקות בין קפלי השומן. השתמשו בשמן אמבט או בסבון לתינוק העשויים מחומרים עדינים, על מנת לא ליבש את עורו העדין של הרך הנולד או לגרות אותו. חברת בייבי באבלס משווקת מארזים שמכילים מוצרי אמבט לתינוק, אותם ניתן לרכוש כמתנה ליולדת באתר החברה ובהן תוכלו למצוא את כל המוצרים הדרושים לאמבטיה מושלמת.

babybubbles
תמונה באדיבות BabyBubbles

ערך מוסף
ככל שתינוקכם יגדל, זמן האמבטיה יהיה משמעותי יותר עבורו, והוא ייהנה מהשהייה ומהמשחק במים. זה זמן שמפתח את המיומנויות הרגשיות, החברתיות והגופניות שלו, זהו זמן רגוע המחזק את הקשר בין האם או האב לבין התינוק. כדאי לייחד שעה מסוימת ביום לרחצה, וכך נוצרת הפרדה בין מקטעי יום שונים. למשל, בין יום ללילה ובין ערות לשינה.
כל יום, אפילו הקשה ביותר, נראה הרבה יותר טוב כשבסופו תינוקכם רחוץ, נקי ומריח טוב בדרך לשינה ערבה.
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב