במקרים מסוימים מחליטים הרופאים, כי יש ללדת בניתוח קיסרי, אך כיום יותר ויותר נשים יוזמות ניתוח קיסרי מראש. בעקבות כך יצאנו לבדוק מה זה בעצם ניתוח קיסרי, מתי מבצעים אותו, מהם היתרונות ומהם החסרונות, ואיך כל זה משפיע על התינוק?


ניתוח קיסרי
תמונת אילוסטרציה

בצד לידה רגילה קיימת האפשרות ללדת את התינוק החדש בניתוח קיסרי. פרוצדורה רפואית זו הפכה שכיחה בשנים, עד כי קרוב ל-22% מכלל הלידות בישראל נעשות בניתוח קיסרי.

"ניתוחים קיסריים שכיחים יותר בהריונות של נשים מבוגרות, נשים עם עודף משקל רב, נשים הסובלות מרעלת הריון, נשים שהיה להן ניתוח קיסרי בעבר, או נשים הנושאות תאומים או שלישיות בבטנן", מסבירה ד"ר שפרא זוהר, מנהלת מחלקת יולדות נשים במרכז הרפואי זיו בצפת. "כמו כן, שכיח הניתוח במקרים בהם העובר גדול מאוד או שהוא בתנוחה המסכנת אותו בהליך לידה רגילה".

ניתוח קיסרי, שלב אחר שלב

במטרה להבין כיצד נעשה ניתוח קיסרי, ביקשנו מד"ר חיים אלוני מהמרכז הרפואי שיבא בתל-השומר להסביר לנו את התהליך. "במהלך הניתוח מבוצע חתך בדופן הבטן, בגובה קו הערווה, שאורכו נע בין 10-12 ס"מ. אורך החתך תלוי במספר פרמטרים, בהם גודל הילוד ובעיות בחילוצו מהרחם, הנובעות ממשקלו והתנוחה בה הוא נמצא. במהלך החיתוך הניתוחי נחתכות מספר שכבות עד שמגיעים לרחם. חשוב להדגיש, כי שרירי הבטן אינם נחתכים במהלך הניתוח.

"בשלב זה מחולץ הילוד, חבל הטבור נחתך והשליה מוצאת על-ידי הרופא המנתח. הילוד מועבר לרופא הילדים שנוכח בניתוח, ואילו הרופא המנתח תופר את השכבות השונות". גם במהלך ניתוח קיסרי ניתן לאסוף את הדם הטבורי של הרך הנולד.

מהם הסיכונים הכרוכים בניתוח קיסרי?

"מדובר בניתוח לכל דבר, וכל הסיכונים הקיימים בניתוח קיימים גם כאן. יחד עם זאת, ניתוח קיסרי הוא ניתוח מאוד פופולארי, אשר מבוצע לעתים קרובות ואחוז הסיבוכים בו נמוך. הסיכונים העיקריים בניתוח הם דימום במהלך ולאחר הניתוח וזיהומים. הטיפול בבעיות אלה קל יחסית".

לאחר הניתוח נשארת האישה חמישה ימים בבית החולים, ואז היא יכולה לחזור לפעילות. בכל הנוגע לביצוע מטלות פיזיות כבדות, יש לחכות עוד חודש ימים. פעילות ספורטיבית אינה מומלצת, אלא לאחר חודש וחצי ממועד הלידה. חשוב לדעת, כי לאחר הניתוח נותרת צלקת בקו הערווה.

ד"ר אלוני מסביר, כי אין הסכמה מלאה בעולם הרפואה בנוגע למספר הניתוחים הקיסריים שאישה יכולה לעבור. "הדעה הרווחת כיום היא שאין הגבלה אפקטיבית על כמות הניתוחים, אך יש לקחת בחשבון כי לאחר ניתוחים מרובים, יכולים להופיע קשיים בחדירה לחלל הבטן על-ידי המנתח עקב הדבקויות של רקמות בחלל הבטן. כמו כן, גובר הסיכון לפגיעה באברי הבטן הפנימיים כמו המעיים ושלפוחית השתן".

לא כדאי לתכנן מראש

אחת הסיבות המביאות לביצוע של ניתוחים קיסריים היא בקשה מוקדמת של האישה. ד"ר זוהר אומרת, כי "כאשר ניתוח קיסרי מתוכנן מראש, הוא נקרא ניתוח קיסרי אלקטיבי. כלומר, ניתוח יזום שנעשה מתוך תכנון ובחירה.

"בניתוח קיסרי אלקטיבי יש ליולדת ובן זוגה אפשרות לתכנן מראש ולקבוע יום ושעה, ואין תלות בתחילת הצירים או בשום גורם אחר. בנוסף, ישנה הכנה נפשית ופיזית בקרב המשפחה למגבלות של לידה בניתוח.

"ברוב המקרים הסיבות לניתוח קיסרי אלקטיבי נעוצות ברצון היולדת, במצב בו היולדת כבר עברה ניתוח קיסרי בהריון קודם; כשלא מצליחים לשנות את תנוחת התינוק והעכוז שלו עדיין מופנה לכיוון היציאה; מצב בו השלייה יושבת נמוך בתוך הרחם ומכסה על איזור פתח הרחם".

בניתוח קיסרי מתוכנן מראש, אומרת ד"ר זוהר, מאפשרים לבן הזוג להיות נוכח ולצלם רק את הפנים של היולדת ואת הילוד, ואין אפשרות לצלם את הניתוח עצמו.

האם יש יתרונות לניתוח מתוכנן מראש?

"בוודאי. הוא מונע בעיות עתידיות כמו בריחת שתן, בריחת גזים ואי שליטה על הסוגרים; מונע מצוקת עובר בעת הלידה; מקטין את אי הוודאות בעניין הלידה, דבר שמאפשר תכנון מקדים; מונע הגעה לשבוע הריון מאוחר, מעל 42 שבועות, בו קיימים שיעורי סיבוכים גבוהים; הוא גם מאפשר סטריליות מוגברת המונעת הדבקות הילוד במחלות שונות".

אך לניתוח קיסרי מתוכנן מראש יש גם חסרונות. "זיהום עלול להיווצר באזור החתך ברחם ובשאר האיברים בחלל הבטן, כמו למשל בשלפוחית השתן. בניתוח קיסרי קיים איבוד דם בכמות גדולה מזו שיש בלידה רגילה, והדבר עלול להוביל לחוסר דם. בנוסף, לאחר ניתוח קיסרי ישנם כאבים יותר חזקים. מעל הכל, האישה אינה עוברת את חווית הלידה".

"מותר לנשים לבקש ניתוח קיסרי", אומר ד"ר אלוני, "ומוסבר להן מה הסיכונים. חשוב לדעת, כי אם עושים ניתוח קיסרי בשני ההריונות הראשונים, בהריון השלישי בוודאי יהיה ניתוח קיסרי. אין אופציה של לידה וגינאלית אחרי ניתוח קיסרי שני, כי יש יותר סיכוי של קרע ברחם. ישנם בתי חולים מסוימים שבאופציות מסוימות מוכנים אחרי שני ניתוחים קיסריים ליילד וגינאלית, אבל רק אם הכל תקין, אין מחלות כרוניות, אם הלידה ספונטנית ולא צריך לזרז"

- האם יש השפעה לניתוח הקיסרי על התינוק?
- אין לזה השפעות מבחינת העובר. אם הניתוח בזמן והריאות בשלות והכל בסדר, אז אין בעיות.

  • האם אתה ממליץ על ניתוח קיסרי מוזמן מראש?
  • ההמלצה שלנו היא לא לעשות ניתוח בגלל שלמישהי מתחשק לעבור ניתוח קיסרי. יש לזה סיבוכים.

 

 

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב