ספרי ילדים חדשים על המדף: "שירה לפעוטות", "גם גדול גם קטן", "לשמור מחשבות" ועוד..

שירה לפעוטות

limon454העורב והלימון / חיה שנהב. איורים: דיוויד הול. הוצאת עם עובד 53 עמ', 64 שקלים. מנוקד

קריאת שירה אינה פעילות טבעית לילדים קטנים. בגילאים הרכים יותר, שנתיים-שלוש-ארבע, צריך להרגילם לכך לפני שהם קוראים בעצמם. העורב והלימון הוא ספר לגילאים אלה, שדורש קריאה והקראה של שירה לילדים. הוא כרוך ומוגש כספר שירה לכל דבר, מרהיב ואסתטי, כשכל פיסקה בשיר אמורה להיקרא ולהיהגות לאט.

האיורים של המאייר דיוויד הול נפלאים, ואפילו מצורף סרט סימון אדום כסימניה, על מנת לחוות את הספר יחד עם הפעוט בצורה איטית ומתמשכת. חיה שנהב, המחברת, היא משוררת וסופרת וותיקה ואהובה, מי שחיברה את "מיץ פטל" הידוע. השירים שלה מביעים חוכמת חיים, רגש, ידע והומור. הנה טעימה קטנה לדוגמא. "למשל, חציל אחד שאל: האם חצי חציל טעים כמו חציל שלם? וחציל אחר שאל: כשחציל מסתכל במראה וחושב מחשבה, האם גם החציל שבמראה חושב אותה מחשבה?". נפלא.


גם גדול, גם קטן

senילדת סנדוויץ' / מירית לוגר. איורים: ביאנקה קופלמן. הוצאת אופיר. 24 עמ', 54 שקלים. מנוקד

בספר המאויר באיורים עליזים וצבעוניים, מתארת מירית לוגר את אשר עבר על בתה, הילה, כשהפכה לילדת סנדוויץ'. הספר מתאר בחן את תהליך צמיחתה, הסתגלותה למעמד החדש במשפחה ואת חששותיה של הילה שמא לא תמצא את מקומה בין אחיותיה, או לא תזכה לאותה תשומת לב לה זכתה עד עתה.

הילה מבינה, כשגדלה נועה התינוקת, כי יש גם יתרונות למעמד המורכב שלה: "ילדי סנדוויץ' הם ילדים מיוחדים". היא מסבירה בספר, "זה כמו שיש פרוסת לחם למעלה, האח הגדול, ויש את הפרוסה למטה, האח הקטן, ואז באמצע, הילד שהוא גם גדול וגם קטן". "הכי כיף להיות גם גדול וגם קטן" היא מסכמת.

הספר מתאים לכל הורה, שמעוניין לסייע לילד סנדוויץ' חדש להתמודד עם מצבו החדש, ואף להפיק ממנו הנאה מרובה.


לשמור מחשבות

ilanאילן והדבר שנעלם / מיה סביר. איורים: מיכל בוננו. הוצאת עם עובד. 45 עמ'. 64 שקלים. מנוקד

"קרה לכם פעם ששכחתם משהו שדווקא רציתם לזכור, מחשבה למשל? נכון שלפעמים אפילו אם שכחתם את המחשבה אתם יודעים אם היא הייתה נעימה או מפחידה או מצחיקה, למרות שהמחשבה עצמה כבר נעלמה?"

ב"אילן והדבר שנעלם" מספרת מיה סביר על ילד, ילדה ועץ, ועל מה עושים כשמחשבה חשובה נעלמת, אך גם על אהבה וחיבה ראשונית. לאילן, הלומד בכיתה גימ"ל, יש אחות קטנה שלא יודעת עדיין קרוא וכתוב. יש לו גם סבא שמביא מתנות משונות והפעם הוא הביא לו פנקס ועט.

בכיתה של אילן יש את טלי, שאילן אוהב כאשר היא מחייכת ורוצה לגרום לה לחייך עוד ועוד. יש לו גם מחשבה איך לעשות את זה. הוא רוצה לשמור את המחשבה, אך פוחד שהיא תיעלם לו עד מחר. אבל מה צריך לעשות כדי לשמור מחשבה? איך שומרים מחשבה?

מדובר בספר לטווח גילאים רחב למדי, שיתרונו שאפשר לקרוא בו לבד, ואפשר גם להקריא אותו למי שעדיין לא יודע קרוא וכתוב.

הספר, שמיועד לגילאי 6-11, מעוצב בצורה ייחודית, כמחברת שורות, שחור לבן, על רקע ירקרק, עם איורים יפים בשחור לבן. ספר שנעים להחזיק ביד וגם לשמור.


להתגבר על צער הפרידה

neshikaהנשיקה שתפסה את אמא / קולט זוננברג, הוצאת אופיר. 25 עמ'. איורים: יעל קמחי. מחיר: 54 שקלים. מנוקד 

ביום הראשון שלו בגן הילדים גל התרגש, התכונן, התארגן, אבל כשאימא שלו רוצה להיפרד ממנו בגן, הוא מגלה כי הפרידה קשה לו מאוד. לא רק לו, אלא גם ליתר ילדי הגן. על מנת להקל על כאב הפרידה, הגננת טל מזמינה את ילדי הגן לעמוד ליד החלון ולהפריח נשיקה חזקה באוויר. הנשיקה שתרדוף אחר האמהות, מקווה הגננת, תתפוס אותן בכל מקום. הילדים אכן עוצמים את עיניהם ומפריחים נשיקות ומדמיינים את אימותיהן מקבלות אותן.

קולט זוננברג, המחברת, עבדה כגננת במשך 12 שנים, וכן כמפעילה של פעילויות חווייתיות בגני הילדים. הסיפור שלה נולד כאשר חזתה וחשה את הקושי של הילדים בפרידה מאימם מדי בוקר, שמעה את הבכי שלהם, וכדי להרגיעם ביקשה מהם לבצע את תרגיל הדמיון המודרך, בו הם עוצמים עיניים, מפריחים נשיקה גדולה ומדמיינים היכן תפסו את אימם עם הנשיקה. זה גרם לילדים לצחוק ולהירגע. הספר מזמין את האם, הילד והגננת להתמודד עם חווית הפרידה באופן המותאם והנכון לגילם ולתפקידם. הטקסט מלא הומור, דמיון והיתוליות, מה שעשוי להפוך את חווית הפרידה הלא קלה, למעצימה ומשחררת עבור הילד והאם כאחד.שייקספיר מאוהב
סיפורי שייקספיר לילדים / אנה קלייבורן, איורים: אלנה טמפורין. הוצאת דני ספרים, מחיר: 84 שקלים. 80 עמ'. מנוקד

את חווית ההתוודעות לסיפורי שייקספיר מעביר הספר, גדל המידות ורחב היריעה, בצורה שובת לב. ארבעה ממחזותיו של המחזאי הקלאסי עובדו מחדש לצורת סיפורים המתאימים לילדים, וקשה שלא לחשוב עד כמה שייקספיר מתאים לילדים בהיבטים מסוימים: עולם שבו פיות ושדונים מעוללים תעלולים ביער קסום, רוחות רפאים משוטטת על חומות ארמון וחרבות מתנגשות בקרבות לחיים ומוות. מדובר בארבע סיפורים: הלילה השניים עשר, רומיאו ויוליה, חלום ליל קיץ וכן, אפילו המלט. אפשר להקריא את הסיפורים הארוכים, וילדים קצת יותר בוגרים יוכלו לקרוא בעצמם. ספר קלאסי שיישאר בבית כל הילדות. מומלץ.
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב