מרגע הלידה התינוקות שלנו מתחילים להתפתח, לומדים אט אט לזוז, לתקשר וליצור יחסי גומלין עם הסביבה שלהם. רגע לפני שנבין מה קורב בכל שלב, בדקנו איך בוחנים המומחים את התפתחות התינוקות ומתי צריך להתחיל לדאוג. הפעם: מה קורה לתינוק שלנו בין הלידה לגיל 3 חודשים, ואיך נוכל לעזור לו בתהליך. כתבה שנייה בסדרה.

התפתחות תינוקות מלידה עד 3 חודשים
תמונת אילוסטרציה

פרקים קודמים:
האבולוציה של הקטנים - הקדמה

השלב הראשוני בהתפתחותו של התינוק נמדד מרגע הלידה ועד לגיל 3 חודשים. כזכור, תהליך ההתפתחות של התינוק מתחלק לארבעה תחומים עיקריים: התפתחות מוטורית, התפתחות החושים, התפתחות קוגניטיבית/שכלית והתפתחות חברתית, כפי שמסביר ד"ר דניאל שינהר, כירורג ילדים מבית החולים שיבא תל השומר, הומיאופת מודרני מהמרכז הרפואי ג' ברמת אביב ג' ומנהל פורום רפואת ילדים באתר doctors. לכן, כאשר אנו בוחנים את השינויים הצפויים, נבחן אותם בחלוקה לארבע קבוצות אלו.

ההתפתחות המוטורית
למרות העובדה, כי התפתחותו של התינוק מתחלקת בארבעה תחומים, בשלב ראשוני זה של חייו, המבדקים לרמת ההתפתחות שלו מתמקדים בשני תחומים בלבד.
התחום הראשון הוא התחום המוטורי. בסביבות גיל חודש לערך, ייבחנו את היכולות המוטוריות של התינוק במספר היבטים. לדוגמא, ביצוע תנועות ידיים לא מתואמות, כמו גם היכולת הבאת את הידיים לטווח העיניים והפה. פעילויות מוטוריות נוספות שיש לצפות להן בגיל חודש הן היכולת של התינוק להניע את ראשו מצד לצד בזמן שהוא שוכב על הבטן. בנוסף, בשלב זה יהיו אגרופיו קפוצים והרפלקסים שלו פעילים. לעומת זאת, הראש צונח לאחור בגיל זה במידה ולא תומכים בו.

ההתפתחות החושית
התחום השני בו נבחנת ההתפתחות של התינוק בחודשים אלו הוא התפתחות החושים שלו. בחינה זו נעשית גם היא סביב גיל חודש, והיא מתייחסת למספר מדדים. ראשית, היכולת של התינוק למקד את הראייה שלו במרחק שנע בין 16 ל-20 ס"מ, והמשיכה שלו לצבעי שחור-לבן, לניגודי צבע חזקים כמו גם להבעת פנים של אדם לעומת צורות אחרות. בשלב זה של חייו, המבט שלו פוזל לעיתים ונודד.
בכל הקשור לשמיעה, כבר בגיל זה התינוק שומע טוב כמו אדם בוגר. בהתאם, בוחנים את היכולת שלו לזהות מספר קולות, כמו גם העובדה שהוא מסתובב ופונה אל עברם של קולות מוכרים.
התפתחות חוש הריח נמדדת גם היא, וזאת בבחינת ההעדפה של התינוקות ריחות מתוקים ומידת הרתיעה שלו מריחות מרים או חומציים, שאמורה להיות טבעית בשלב התפתחות זה. בנוסף, התינוק אמור לזהות את הריח של חלב אמו - במידה והיא מניקה.
חוש המגע של התינוק נבחן גם הוא, וזאת בצורה פשוטה יחסית. תינוק בחודשי חייו הראשונים יעדיף תחושות רכות ומחבקות והוא צפוי להרתע ממגע קשוח ומחוספס. ממש כמו מרבית המבוגרים.

צעצועים שעוזרים להתפתחות
בכל שלב בהתפתחות התינוק ישנם צעצועים שמטרתם היא לעזור לו לפתח את היכולות שלו בזמן שהוא נהנה. בגיל זה, מאחר והיכולות המוטוריות של התינוק מוגבלות יחסית, אין צורך לרכוש עבורו מספר רב של צעצועים, מסבירה יעל כץ, פסיכולוגית התפתחותית ויועצת לרשת שילב. "ההמלצות למשחקים אלו תקפות עד לגיל חצי שנה ובהתאם, כדאי ורצוי לבקש אותן כמתנות לברית או לבריתה".

אז מה כדאי לקנות לילד בחודשי חייו הראשונים?
 
1. מובייל
2. אוניברסיטה
3. ספר נפתח למיטה/עגלה
4. 2-3 רעשנים מסוגים שונים לבני 0-3 חודשים
5. 2-3 דיסקים של מוסיקה מרגיעה
6. צעצוע מישוש עשוי מבדים וחומרים שונים
7. מראה
8. שרשרת לעגלה


האבולוציה של הקטנים - מ-3 עד 6 חודשים
האבולוציה של הקטנים - מ- 6 עד 12 חודשים

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב