מרגע הלידה התינוקות שלנו מתחילים להתפתח, לומדים אט אט לזוז, לתקשר וליצור יחסי גומלין עם הסביבה שלהם. רגע לפני שנבין מה קורב בכל שלב, בדקנו איך בוחנים המומחים את התפתחות התינוקות ומתי צריך להתחיל לדאוג. הפעם: מה קורה לתינוק בין גיל 3 חודשים לחצי שנה, ואילו צעצועים כדאי לקנות לו בשלב זה. כתבה שלישית בסדרה.


התפתחות תינוקות 3 עד 6 חודשים
תמונת אילוסטרציה

פרקים קודמים:
האבולוציה של הקטנים - הקדמה
האבולוציה של הקטנים - מלידה עד 3 חודשים

באופן מלאכותי מעט, נהוג לבחון את הליך ההתפתחות של התינוק מגיל 3 חודשים ועד לגיל חצי שנה. כזכור,  תהליך ההתפתחות של התינוק מתחלק לארבעה תחומים עיקריים: התפתחות מוטורית, התפתחות החושים, התפתחות קוגניטיבית/שכלית והתפתחות חברתית, כפי שמסביר ד"ר דניאל שינהר, כירורג ילדים מבית החולים שיבא תל השומר, הומיאופת מודרני מהמרכז הרפואי ג' ברמת אביב ג' ומנהל פורום רפואת ילדים באתר doctors. לכן, כאשר אנו בוחנים את השינויים הצפויים, נבחן אותם בחלוקה לארבע קבוצות אלו.

ההתפתחות החברתית
בשלושת חודשי חייו הראשונים של התינוק, ההתפתחות שלו מתרחשת בשני תחומים בלבד – ההתפתחות המוטורית וההתפתחות החושית. בתקופת חיים זו מתחילים להופיע הסימנים הראשונית להתפתחות החברתית.
כאשר בוחנים את התפתחותו של התינוק בתחום החברתי, בוחנים בגילאים אלו אם הוא מחייך באופן חברותי – כלומר, כלפי אנשים ובתגובה אליהם. תינוק בחודשים אלו לחייו יביע הנאה ממשחק עם אנשים ועשוי לבכות כאשר המשחק פוסק. בנוסף, הוא יביע את עצמו בעזרת הפנים והגוף, והוא מתחיל לחקות מספר מסוים של תנועות והבעות פנים.

ההתפתחות המוטורית
בין גילאי 3 עד 6 חודשים נמשכת, כאמור, ההתפתחות המוטורית של התינוק. לתהליך ההתפתחות בתחום זה ישנם סימנים רבים בתקופה זו. למשל, כאשר התינוק שוכב על הבטן הוא מרים את הראש והחזה. בזמן שהוא שוכב על הבטן, התינוק גם תומך בגוף בעזרת הידיים שלו.
ההתפתחות המוטורית באה לידי ביטוי במתיחה של הרגליים ובעיטה באוויר, זאת כאשר התינוק שוכב על הבטן או על הגב. בשלב זה של חייו הוא גם פותח וסוגר את הידיים, ובזמן שכפות הרגליים מונחות על משטח קשה, הוא מותח את רגליו למטה. עוד סימנים הנצפים בגילאי 3-6 חודשים: התינוק מביא את ידיו לפה, חובט בחפצים תלויים בידיים, ותופס ומנענע צעצועים המיועדים לאחיזה.

ההתפתחות החושית
כשהוא מגיע לגיל 3 חודשים, ועד לגיל חצי שנה, התינוק מבטא סימנים נוספים להתפתחות החושים שלו. בכל הקשור לראייה, למשל, הוא מזהה פנים ומסתכל עליהן. בשלב זה הוא מסוגל לעקוב בעזרת העיניים אחרי חפצים נעים, והוא מזהה אנשים מוכרים ממרחק. בשלב זה התינוק מצליח כבר להשתמש בידיים ובעיניים שלו בתיאום. בכל הקשור לשמיעה, הוא מחייך כאשר הוא שומע את קול ההורים שלו ופנה את הראש אליהם. סימנים ראשונים לדיבור מתרחשים בגיל זה: הוא ממלמל ומחקה קולות מסוימים.

צעצועים שעוזרים להתפתחות
בכל שלב בהתפתחות התינוק ישנם צעצועים שמטרתם היא לעזור לתינוק לפתח את היכולות שלו בזמן שהוא נהנה. בגיל זה, כמו בגילאי 0 עד 3 חודשים, מאחר והיכולות המוטוריות של התינוק מוגבלות יחסית, אין צורך לרכוש עבורו מספר רב של צעצועים, מסבירה יעל כץ, פסיכולוגית התפתחותית ויועצת לרשת שילב. "ההמלצות למשחקים אלו תקפות עד לגיל חצי שנה, ובהתאם, כדאי ורצוי לבקש אותן כמתנות לברית או לבריתה".

אז מה כדאי לקנות לילד בחודשי חייו הראשונים?
 
1. מובייל
2. אוניברסיטה
3. ספר נפתח למיטה/עגלה
4. 2-3 רעשנים מסוגים שונים המתאימים לבני 3 חודשים ומעלה
5. 2-3 דיסקים של מוסיקה מרגיעה
6. צעצוע מישוש עשוי מבדים וחומרים שונים
7. מראה, במידה ואין מראה באמבטיה
8. שרשרת לעגלה
9. ספר נפתח עם תמונות ברורות (לבני 3 חודשים ומעלה בלבד)


האבולוציה של הקטנים - 6-12 חודשים 

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב