הורים לתינוק בעגלה הרוצים לצאת לטייל בארץ עומדים מול סימן שאלה – באילו מקומות הם יוכלו להיעזר בעגלה, והיכן יצטרכו להחזיק את העולל על הידיים? סקרנו עבורכם מספר מקומות אליהם תוכלו להגיע עם עגלה וליהנות מטיול.

משלמים ונהנים
לטובת המטיילים בכלל ולהורים בפרט, פועלים בישראל שני גופים השומרים על הטבע והמאפשרים לגשת אליו בנחת. האחת היא רשות הטבע והגנים, המפעילה שורה ארוכה של שמורות טבע וגנים לאומיים בישראל.
מתוך ההצע, חלקם הגדול של אתרי הרשות אינם נגישים לעגלות. עם זאת, יש כמה שיספקו לכם אפשרות גישה נוחה, ומתוכם בחרנו שלושה בולטים.
ashkelon הראשון שבהם הוא גן לאומי אשקלון, המשלב ביקור בתל המקראי אשקלון בצד חשיפה לטבע היחודי של האזור. בקיץ תוכלו להנות כאן גם מחוף רחצה מוכרז ומתחם קמפינג הפעיל 24 שעות ביממה

אפשרות נוספת היא ביקור בגן לאומי אפולוניה. המקום נמצא צפונית להרצליה פיתוח, והוא מאפשר סיור עצמאי של שעה, בעזרת דפדפת ושילוט. הסיור נעשה בשביל מיוחד השומר על קו גובה אחיד. מה תראו כאן? וילה רומית מסוף המאה הראשונה ותחילת המאה השניה לספירה, כולל שחזור תלת ממדי של המבנה; ומבצר צלבני המשקיף על הים מגובה 30 מ', כולל מרפסת תצפית, פחות נגישה לעגלות.


קצת דרומה ומזרחה תגיעו לגן לאומי מקורות הירקון ותל אפק. הגן העצום בהיקפו - 13,000 דונם בין תל אפק (אנטיפטריס), הסמוכה לראש העין, ועד מחלף מורשה – כולל את תל אפק והמבצר שבו, הצופה על מעיינות הירקון, ומתחם מקורות הירקון, סביבתו של נחל הירקון על צמחייתו ובעלי החיים המאפיינים אותו. בצד טחנת הקמח הידועה יש כאן מדשאות, מתקני משחק, שולחנות, מתקני מנגל, מסלול כושר ועוד.

נציין, כי הכניסה לאתרים של הרשות כרוכה בתשלום – לרוב מדובר בכ-14 ₪ לילד או אזרח ותיק, ו-27 ₪ למבוגר. מידע מפורט על כל שמורה וגן לאומי תמצאו באתר http://www.parks.org.il.


נגישות כחלק מצדק חברתי
במקביל לרשות, פעלת הקרן הקיימת לישראל, המכשירה לא מעט אתרים בישראל לטיולים רגליים ולפיקניקים. בשנים האחרונות משקיעה הקרן משאבים בהנגשת אתרים רבים לעגלות תינוקות. לדברי אנשי הקרן, הגישה המנחה אותם היא הגישה הרווחת כיום בעולם – ה- Universal Design. גישה זו רואה בתכנון ופיתוח הסביבה אמצעי להשגת צדק ושוויון חברתי.
בין העבודות אותן מבצעת קק"ל - שיפור דרכי הגישה, סלילת שבילים בשיפועים מתאימים, ציפוי שבילים באספלט או אבן כדי לאפשר תנועה על גלגלים, והצבת שולחנות פיקניק ומתקני מנגל המתאימים לגובה עגלות.

התוצאה נכון לעכשיו היא רשימה ארוכה של אתרים, 33 בסך הכל. באזור הצפון, לדוגמא, תמצאו את יער בית קשת, אתר הכולל דרך המותאמת לעגלות, מצפורים, hula_Mediumשבילים, שולחנות פיקניק ועוד; ואת אגמון החולה, הכולל כניסה לאגמון וגישה למצפורים עם עגלות תינוקות.
באזור מרכז יש ריכוז גבוה ש אתרים נגישים. לדוגמא, חניוני פארק נכי צה"ל ביער חרובית, הכוללים בכניסה ליער שולחנות פיקניק, מתקני מנגל, מצפור, שביל טבע מצופה אספלט ואזור משחקים המותאם לילדים. ביער בן-שמן פועל חניון לכל המשפחה ליד מודיעין, הכולל שביל מיוחד, שולחנות פיקניק ומתקני משחק המותאמים במיוחד לילדים. חניון נשות הדסה בפארק עצמאות ארה"ב כולל שביל טיול מותאם לעגלות, מרפסת תצפית ומתקני משחק ייחודיים לילדים בעגלות. פארק אילון קנדה כולל גם הוא שבילי טיולים ושולחנות.

park_sapir_Mediumבדרום הארץ מפעילה קק"ל שלושה אתרים נגישים להורים לתינוקות בעגלה: חניון הפסלים ביער המלאכים, חניון קמפבל ביער להב הכולל שבילים מותאמים לעגלות ושולחנות פיקניק; ופארק ספיר, הכולל שולחנות ושירותים ביולוגיים מותאמים.
חשוב לציין, כי הכניסה לאתרים של קק"ל אינה כרוכה בתשלום. כדי לקבל את מלוא המידע על האתרים הנגישים ולהתעדכן בחדשים, כדאי להכנס לאתר http://www.kkl.org.il/.


צילום: רטג, דורון ניסים ועוד. תמונות באדיבות יחסי ציבור.

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב