החופש הגדול מאחורינו, החגים גם, ובקרוב חופש חנוכה. בתקופות אלה, יותר מתמיד, נפצעים הילדים שלנו בתאונות שונות. פנינו לעו"ד יוסי חכם כדי להבין, איזה ביטוח יש לנו במקרים כאלו, אילו מצבים הביטוח מכסה – ואילו לא.

ביטוח ילדים
תמונת אילוסטרציה

קרוב ל-10,000 ילדים ובני נוער נפצעו בתאונות בין חודש יוני לאוגוסט, לאורך חמש השנים שבין 2005 ל-2009, כך חושפים נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בחודשים אלו חלה עליה משמעותית במספר הילדים הנפגעים בתאונות, כמו גם בתקופות החגים השונות, בהם הילדים נמצאים בחופש.
עם זאת, תאונות עשויות להתרחש בכל עת, והן יכולות להיות שונות ומגוונות, מסביר עו"ד יוסי חכם. "תאונות דרכים, נפילות מאופניים המסתיימות ביד שבורה, החלקה במגרש הכדורגל שמובילה לנקע בקרסול ונדנדה שמותירה אחריה שן שבורה הינן תאונות המוכרות להורים רבים לאורך השנה כולה", הוא אומר. "מה שפחות מוכר להורים הן הזכויות המגיעות לילד הודות לפוליסת ביטוח התאונות האישיות, המוכרת גם בשמה השני – 'ביטוח תאונות אישיות לתלמידים'". עו"ד חכם מציע להורים לפנות ולקבל את הפיצויים המגיעים לכם, לאחר שסיימתם לטפל בילד הפצוע.

ההורים משלמים את הפרמיה
הדבר הראשון שחשוב לדעת הוא שכל תלמיד במערכת החינוך בישראל חייב להיות מבוטח בפוליסת ביטוח תאונות אישיות. כפועל יוצא מכך, כל תלמיד מבוטח בגין נזקי גוף כמעט בכל תאונה, בכל עת ובכל מקום בו התרחשה. במילים אחרות, הביטוח חל על הילד גם מחוץ לשטח בית הספר ולאחר שעות הלימודים ובכלל זה, מדגיש עו"ד חכם, גם במהלך ימי חופשה.
אם לא ידעתם, סכום תשלומי החובה והפרמיה עבור ביטוח ילדכם משולם על ידכם ההורים במסגרת התשלומים המועברים לבית הספר בתחילתה של כל שנת לימודים.
אם ילדכם נפגע בקייטנה או במסגרת אחרת מחוץ למסגרת הלימודים, ניתן לתבוע אותה בגין הפגיעה, באם היו מחדל או רשלנות. הפיצוי הכספי בגין תביעה כזו עשוי להיות גבוה יותר מזה שתקבלו מביטוח החל על התלמיד במסגרת פוליסת ביטוח תאונות אישיות. "בכל מקרה של פציעה, ניתן לבחון אפשרות של הגשת תביעת נזיקין כנגד הגוף האחראי על בית הספר או גן הילדים בו רשום הילד, בכלל זה הרשות המקומית, רשת החינוך המפעילה את המוסד ואף משרד החינוך, תלוי בנסיבות המקרה. בנוסף, כמובן שניתן לבחון אפשרות להגיש תביעה נוספת - שלעיתים ניתן להסתפק רק בה - כנגד מארגני הקייטנה בה משתתף הילד, במידה והפגיעה התרחשה שם".
פציעה נגרמת כתוצאה מרשלנות של גורם שלישי, מוסיף עו"ד חכם, מספקת עילה לתביעה נוספת כנגד גורם הנזק עצמו, ללא שום קשר לגוף האחראי עליו בעת הפציעה.

הפוליסה לא מכסה תאונות דרכים
ומה קורה אם הפציעה היא תולדה של רשלנות של ההורים או של הילד עצמו? גם במקרה כזה קיימת זכאות לפיצוי, אם כי במקרים מסוימים הזכאות מופחתת, בהתאם לנזק שנגרם. "במקרה זה, אין די בטענת המדריך בקייטנה, שהילד אינו נשמע להוראותיו, בכדי לבטל את אחריות מארגני הקייטנה או המורים לפציעה, שכן בתי המשפט קבעו לא פעם כי על המבוגר האחראי לצפות לגרוע מכל ולהיות מוכן לכך, בדיוק כמונו ההורים".
חשוב להדגיש כי הביטוח אינו חל על מחלות, למשל, או על תאונות דרכים, פגיעה ממלחמות וכד', בגינן קיימות לעיתים אפשרויות אחרות לקבלת פיצוי.

אז למה ניתן לצפות מפוליסת הביטוח במקרה שכזה? "פוליסת הביטוח מעניקה פיצוי כספי בהתאם להיקף הנזק ואחוזי הנכות שנגרמו, חס וחלילה, לילד. בנוסף, ניתן לקבל פיצוי כספי גם במקרים בהם נגרמת לילד נכות זמנית. במקרה כזה, יעניק הביטוח פיצוי יומי במידה והילד ייעדר מן המסגרת החינוכית למעלה מהתקופה המצוינת בפוליסה. לרוב מוגדרת תקופה זו כפרק זמן מינימאלי של 21 יום.
"כמובן, שגם ילד אשר נפגע פגיעות קלות רשאי לתבוע החזר כספי - עד 10% מההוצאה בפועל לכל תאונה - עבור ההוצאות על רכישת מוצרים רפואיים ותרופות ו/או טיפולים רפואיים אשר נדרשו בגין הפציעה. זאת, בתנאי שהוצאות אלו אינן מבוטחות לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי או אינן הוצאות המיועדות לקבלת ייעוץ רפואי לצורך קביעת אחוזי נכות והוצאות ששולמו או עומדות להיות משולמות מכל מקור אחר".

אספו ראיות באופן מיידי
לאחר תום הטיפולים הדחופים מומלץ לאסוף ראיות ככל האפשר, וזאת מאחר ויהיה קשה יותר לאתרן בהמשך. פרטי עדים לתאונה, העתק של פוליסת הביטוח, צילום זירת התאונה וכמובן, שמירה של כל המסמכים הרפואיים הקשורים לפציעה יחד עם הקבלות שהתקבלו בעבור תשלומים שונים. לראיות תפקיד חשוב: ביכולתן לסייע בהצלחת התביעה.

הערה: האמור בכתבה אינו מתיימר להוות ייעוץ משפטי מסוג כלשהו. הסתמכות על האמור בכתבה תהא באחריות הקורא בלבד.

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב