חשבתם שסיימתם את הלימודים? ההורות עתידה להיות בית הספר הגדול ביותר של חייכם. אך בניגוד למוסדות לימוד אחרים, לבית הספר הזה כדאי לבוא מוכנים. 

  לומדים להיות הורים
תמונת אילוסטרציה

הסיבות שבגינן אנשים מחליטים להיות הורים הן רבות ומגוונות. יש הרוצים שיהיה להם המשך בעולם, אחרים רוצים להשפיע באופן עמוק על אדם אחר ולגדל אותו כראות עיניהם, יש המבקשים בכך לעמוד בציפיות של הסביבה, אחרים רוצים להגשים בכך חלום של עצמם; יש מי שרוצה שיטפלו בו בזקנתו, ויש מי שרוצה בכך לחזור מעט לילדותו. ויש כמובן את אלו שלא החליטו ולא תכננו, ומצאו את עצמם עם הריון ולידה בקרוב.
יהיו הסיבות אשר יהיו, לכולנו יש מה ללמוד לקראת התפקיד החדש. אין זה משנה אם היו לנו אחים קטנים שהיינו שותפים בגידול שלהם, ובין אם אנחנו בעצמנו אותם אחים קטנים במשפחה שלנו; ההתמודדות עם הורות מביאה אתה שורה ארוכה של אתגרים, רבים מהם לא צפויים. כדי להצליח להתמודד איתם בהצלחה – ועם כמה שפחות רגשי אשמה, כדאי להתכונן לתפקיד החדש.

אין הוראות הפעלה
האירוניה הגדולה במציאות שלנו היא שלתפקיד ההורות אין צורך בהכשרה או לימודים. חשבו על כך: כל תפקיד הנושא בחובו אחריות על חיים של אדם אחר, מחייב הכשרה. רופאים, פסיכולוגים, שופטים, שוטרים, כבאים, מורים, כולם לומדים פרק זמן זה או אחר לפני שהם מקבלים את הסמכות לקבל החלטות המשפיעות על חיי אחרים. הורים, לעומת זאת, צריכים פוריות טובה, וזהו.
העובדה כי תינוק לא מגיע עם ספר הדרכה, הביאה לעולם לא מעט ספרי הדרכה, כידוע. היא גם הביאה לעולם ניסיונות חשובים לעזור להורים המעוניינים בכך, להתכונן לתפקיד וללמוד מראש, עד כמה שאפשר, איך להיות הורים.
"להיות הורים זה תפקיד חשוב ביותר, וזאת כיוון שאנו ההורים היננו הדמויות המשמעותיות לילדנו ולנו ההורים יש את ההשפעה הכי גדולה בעיצוב אישיות ילדנו שיהפכו לבוגרים. חשוב ללמוד להיות הורים", מסבירה צפי מן, מדריכה בקורס הכנה להורות של מכון אדלר. "על מנת לנהל חיי משפחה ביחסים טובים ובאווירה חיובית, ועל מנת למזער את הטעויות עד כמה שניתן, חשוב לקבל ידע, השקפת עולם וכלים מעשיים ושימושיים שיעזרו להורים לעשות את תפקיד ההורות נכון".
מן אומרת, כי המודעות לצורך בללמוד להיות הורים גדולה מאי פעם. "יש מודעות לכך שגם הורות היא מקצוע שצריך ללמוד אותו. קורסים להורות, תכניות טלוויזיה, מדורים בעיתונות ובאינטרנט מביאים ידע רב - אך לא מספיק. צריך לעבור גם תהליך של הפנמת הידע. לדעתי, יש צורך לכל הורה לעתיד לעבור קורס הכנה להורות לקראת התפקיד החשוב ביותר בחיים".

דמוקרטיה משפחתית שגויה
כיום, כאשר הורים עסוקים בקריירה ובפרנסה, רובם נעדרים שעות רבות מהבית והמשפחה. אין מספיק "זמן הורים" בחייהם של הילדים. "התפקיד ההורי והמשמעות ההורית היטשטשו", אומרת מן. "הורים נדרשים למנהיגות הורית - אך כיצד ינהיגו ללא נוכחות? לכן, הבעיות העיקריות הן בחוסר גבולות וסדרים ברורים. אין לילדים כללים קבועים ונוצרות התנהגויות של ילדים העושים רק מה 'שבא לי או לא בא לי'. למשל, 'לא בא לי להתרחץ עכשיו, בא לי רק לראות טלוויזיה'.
"חסכים הוריים יוצרים אצל ילדים מצוקות והתנהגויות מפריעות שבאות לידי ביטוי בתפקוד וביחסים. כמו למשל אגרסיביות כלפי חברים בגן, הפרעות בבי"ס ובלימודים, סרבנות ועוד.
"על מנת לפצות על החסכים, ההורים נוקטים בדרך של פיצוי יתר ופינוק של הילדים. התנהגות זאת יוצרת ילדים שדורשים תשומת לב יתרה, מעסיקים את ההורים, 'הכל מגיע להם', והם מתוסכלים כאשר אינם מקבלים את מה ש"מגיע להם". הילדים הופכים לתובעניים, להורים נמאס וזה בא לידי ביטוי במחיר היחסים והכעסים. או אז הדבר  עלול להסלים למאבקי כוח וגם לכך יש מחיר ביחסים במשפחה ובאווירה בבית".

המקור של קשיים אלו, מסבירה מן, הוא בשינויים החברתיים שאנו עוברים ובתפיסה שגויה של המציאות. "בימינו חלו שינויים חברתיים. התפקידים והמעמד של גבר-אישה, אבא-אמא, סבא-סבתא, השתנו. אין עוד משפחה שבטית המשמשת כרשת ביטחון ותמיכה לפרט במשפחה. האדם רואה את עצמו במרכז ועסוק בעצמו ובקידומו. אנו חיים בחברה דמוקרטית ומתירנית. הורים חושבים שרצונו של הילד הוא שקובע. אין חוקים בבית והכול מותר, זאת מתוך כוונות טובות לאפשר לילד לבטא את עצמו, רצונו ודעתו על מנת שיגדל להיות אדם חופשי ודעתן, שיממש את עצמו. אולם ילדים צעירים זקוקים לגבולות ולבוגר האחראי שיציב אותם ויראה את הדרך מתוך ההיגיון של החיים ובצורה מכבדת.
דמוקרטיה מפורשת אצל ההורים בצורה שגויה. גם בדמוקרטיה יש מנהיגים ויש חוקים, ועל ההורים להיות מנהיגים אחראיים וליישם חוקים וסדרים במשפחה".

היחסים יהיו טובים יותר
מתלבטים האם כדאי ללמוד על הצפוי לכם רגע לפני שאתם הופכים להיות הורים? מן אומרת, כי הדבר יעזור לכם לתפקד. "להורים בעלי ידע, כלים מתאימים ותפיסת עולם נכונה, יש סיכוי טוב יותר שיהיה להם קל לתפקד בהורות - למרות שזה אף פעם לא יהיה מושלם.
"כאשר אני יודע, אני יותר בטוח ופועל בביטחון מתוך השלמה בדרך. זהו גם מסר בוטח לילדים שיש להם הורים יודעים שאפשר לסמוך עליהם, מכיוון שילדים זקוקים להורים בוטחים, יודעים ועקביים. אזי יש סיכוי שההורות תתקיים באופן מוצלח, היחסים במשפחה יהיו טובים יותר, וכל אחד ידע מה מצופה ממנו ומה מצופה מהתנהלות החיים במשפחה, שיש לה דרך חוקים וכללים יעילים ומצמיחים".

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב