משחק לילד הוא הרבה יותר ממשחק, הוא כלי משמעותי בתהליך ההתפתחות שלו, עובדה המחזקת את החשיבות שבבחירת המשחק הנכון. ביקשנו וקיבלנו עזרה ממיטב המומחים בתחום במטרה לעזור לכם לבחור את הצעצוע הנכון
 

צעצועים
תמונת אילוסטרציה

התינוק  שזה עתה נולד תלוי במבוגרים סביבו בכל ההיבטים של החיים, כולל אוכל, שתייה וניקיון הגוף. היבט משמעותי נוסף להתפתחותו התקינה של הילד הוא ההתפתחות המוטורית, הקוגניטיבית והרגשית של הילד. הגירויים שהמבוגרים מציבים בפני התינוק יוכלו לעזור לו להתפתח בצורה האופטימלית ביותר.

אחד האמצעים העומדים לרשותנו בעניין זה הם הצעצועים והמשחקים לילדים. על פניו, אלה אמצעים שעוזרים לבדר, לסקרן ולמשוך את תשומת ליבו של הילד. כל זה נכון אך אם תשקיעו עוד מחשבה בנושא תוכלו לבחור אביזרים שיעזרו לאותה ההתפתחות המבוקשת של יכולותיו השונות של התינוק.

כך תבחרו נכון
כדי לבחור נכון את המשחק לילד, ישנם כמה כללים שכדאי שתקפידו עליהם.

הראשון שבהם הוא איכות המשחקים ורמת הבטיחות שלהם. תינוקות וילדים קטנים נוהגים להכניס כל דבר לפה, לאף, לאוזניים ואף לעיניים, כך שאיכות ובטיחות הם הפרמטר החשוב ביותר. איכות ירודה עלולה לגרום לצעצוע להישבר, או להיקרע, דבר שמגביר את הסכנה הטמונה בהם ולכן מומלץ לוודא כי הוא עומד בת"י 592, התקן הישראלי לצעצועי ילדים. עובדה זו אמורה להיות מצוינת על גבי האריזה ובמידה ולא, בקשו מהמוכרת בחנות לראות תעודה המעידה על כך.

בנוסף, מומלץ להיזהר ולא לרכוש צעצועים קטנים דיים כדי להיכנס לתוך קופסה של סרט צילום, ולהימנע מצעצועים מתפרקים, שבירים, בעלי חוטים או חבלים. בנוסף, בדקו אם בצעצוע יש צבעי עופרת או חומרים רעילים אחרים, וכן וודאו כי אין לו פינות חדות.

היצרן הוא ההיבט השני שיש לבדוק אותו, והוא קשור להיבט של איכות המוצר ובטיחותו. בשנים האחרונות אמנם שמענו כי מוצריהן של חברות ענק התגלו לא פעם כבלתי בטוחים ועם זאת, עדיין מומלץ לרכוש מוצר שיש לו "אבא ואימא" הנושאים באחריות על איכותו. סיבה נוספת המעודדת רכישה של מוצרים מיצרנים מוכרים וותיקים היא שבמרבית המקרים, חברות אלו מעסיקות צוות של אנשי מקצוע העוזר בתכנון מוצר שישיג את המטרה שלשמה הוא נועד - עזרה ותמיכה בתהליך ההתפתחות של הילד.

לאחר שוידאנו מיהו היצרן וכי המוצר אותו ואנו רוצים לרכוש עומד בסטנדרטים של איכות ובטיחות, כדאי לוודא כי הילד לו אתם רוכשים את המוצר, נכלל בקבוצת הגילאים אליה המוצר מכוון. במרבית המקרים על הקופסה יהיה רשום לאיזה קבוצת גילאים מיועד המוצר.

שימו לב במידה ויש פער בין הגיל הרשום על האריזה לבין הגיל הרשום על המדבקה של היבואן. מדוע? ישנם מקרים בהם יבואנים מרחיבים את טווח הגילאים כדי להגביר מכירות, דבר הפוגע באפקטיביות של המוצר במידה ונרכש לילד בגיל שונה מזה שהתכוון לו היצרן.

בהקשר זה חשוב לוודא כי פרטי היצרן או היבואן, במידה והמוצר מיובא, רשומים באופן ברור, כולל שם היצרן, ארץ הייצור, שם המשווק ומען לפניות בכל בעיה שלא תתעורר.

לאחר שלושת הפרמטרים החשובים הללו כדאי לשים לב למספר פרמטרים נוספים. הראשון שבהם הוא ההמלצה כי המשחק יכלול מספר אפשרויות למשחק ולא רק אפשרות אחת, כך שירתק את הילד לזמן ממושך יותר. בנוסף, מספר אפשרויות המתאימות לשלבי התפתחות שונים תשאיר את המשחק רלבנטי למשך זמן ארוך יותר.  עם זאת, כדאי לשים לב שמשחקים הדורשים ריכוז לאורך זמן ממושך עשויים לעייף את הילדים.

בכל הקשור למראה המשחק, חשוב שהוא יהיה אסתטי ואטרקטיבי מבחינה ויזואלית. המומחים איתם דיברנו ממליצים על משחקים המשלבים הפתעה, מקוריות, גירוי של הדמיון והומור. בנוסף, במידה ומדובר במוצר המיועד לאחיזה ביד, חשוב שהוא יתאים ליכולתו של הילד ולא יהיה גדול או כבד מדי.

משחקים לפי גילאיםיעל כץ, פסיכולוגית התפתחותית ויועצת לרשת שילב, מחלקת את גילאי הילדים לפי תקופות וכך עוזרת לנו לבחור את המשחק או הצעצוע הנכונים ביותר.

0-6 חודשיםבגיל זה חלות התפתחויות מרשימות. החושים מבשילים ונרכשת שליטה בסיסית בראש ובגפיים. במחצית התקופה התינוק מתחיל להשתמש בידיו. אך למרות ההתפתחויות שמתרחשות בתקופת גיל זו הרי שמבחינת צעצועים אין צורך בכמות גדולה, כיוון שהיכולות בסך הכל מוגבלות. את הצעצועים הגדולים ניתן לדאוג לקבל כמתנות לברית/ה.
מה מומלץ? מובייל, אוניברסיטה, ספר נפתח למיטה/עגלה, 4-6 רעשנים מסוגים שונים, קלטת וידאו התפתחותית, כגון בייבי מוצארט, דיסקים של מוסיקה מרגיעה, צעצוע מישוש העשוי מבדים וחומרים שונים, שרשרת לעגלה וספר נפתח עם תמונות ברורות לגיל 3 חודשים ומעלה. 

6-12 חודשיםבתקופה זו חלות התפתחויות גדולות והתינוק לומד לתפעל וליהנות מצעצועים מגוונים בשימוש הולך וגובר בידיו. הוא נהנה מכל היבט של משחקי "קוקו" ולומד על הקשר שבין פעולה לתוצאה. צעצוע טוב חשוב שישמיע קולות ורעשים וניתן יהיה לתפעל אותו. מרבית הצעצועים בתקופה זו ימשיכו איתו גם לתקופה הגיל הבאה.
מה מומלץ? נשכן לשיניים, צעצוע לעידוד זחילה, אקטיביטי סנטר, חיות קופצות, צעצוע להתאמת צורה בסיסית המשמש כ"הכנסה והוצאה", מגדל כוסות, כדורים בגדלים שונים, ספר עם דפים קשיחים (עדיף כזה העוסק בחיות), צעצוע לאמבטיה כגון ברווזים, כדורים שקופים וכד'.

12-18 חודשיםהילד בגיל זה נמצא בשלב של חקירות, תרגולים וניסיונות מובנים יותר ויותר וההעדפות שלו מתחילות להתבטא יותר. עם זאת, כדאי לאפשר לו להתנסות במגוון של צעצועים אשר יעודדו אותו לתרגל ולפתח מגוון של יכולות, לא רק בתחום ההעדפה שלו.
מה מומלץ? בימבה, צעצוע להתאמת צורות, מגדל טבעות, הך פטיש, קוביות, לבני בניה - מגה בלוקס, פזל ראשון, צעצוע מסוג בבושקה, מבוך, ספרים - סיפורים קצרים. 

1.5-3 שניםעולמו של הילד מתרחב. הוא הולך, מדבר, חושב ומתחיל להשתמש בדמיונו המתפתח. הוא מתחיל למיין את החפצים שסביבו ולבנות קטגוריות מושגיות, כגון צבע, גודל וצורה. ההבדלים בין בנים לבנות מתבטאים בדרך כלל באופן מובחן גם בצעצועים שהם מעדיפים.
מה מומלץ? פאזלים - עץ, רצפה, קופסה, לוטו ראשון, משחק קופסה ללימוד מושגים בסיסיים הכולל 2 חלקים דוגמת אימא-גור, קוביות עץ, צעצוע ללימוד גוף האדם כגון מר תפו"א, צעצוע הברגות/השחלות מגיל שנתיים,  צעצוע דחיפה/גרירה, צעצועים לעידוד משחקי דמיון, יצירה - בצק צבעוני, צבעים, צבעי אצבעות. בגיל זה מומלץ לתת לילד צעצועי דמיון לפי בחירתו, כגון 2-3 בובות בנושא האכלה, עשיית צרכים, עגלת בובה, כלי עבודה, כלי רכב כגון טרקטור, משאיות, רכבת וכו'.

3 עד 6 שניםהילדים מתחילים לשחק זה עם זה, להיות מושפעים ממה שקורה האחד אצל השני, ובעיקר מושפעים מהטלוויזיה. הם מקדישים יותר זמן למשחקי דמיון עם גיבורי-על, דוגמניות וכו', או בניית עולמות זעירים. הנטיות השונות של הילדים הופכות ברורות. חשוב להתאים לילד את הצעצוע שלו ומצד שני לחשוף אותו להתנסויות חדשות. זה הזמן לגבש מדיניות לגבי קניית צעצועים, בעיקר של סדרות שמקורן בטלוויזיה (כגון פוקימון) בהן הלחץ שמפעיל הילד חזק במיוחד.
מה מומלץ? צעצועים בסיסיים. 4-5 משחקי חשיבה קלאסיים שהוכיחו עצמם עם השנים, כאלה המצריכים מעורבות הורה ומלמדים את הילד להתמודד עם חוקים ועם ניצחון והפסד למשל "סולמות וחבלים" מגיל 4 או מונופול לצעירים מגיל 5; משחקי הרכבה כגון לגו, או פליימוביל, המספקים שעות של משחק לבד או עם ילד נוסף; פאזלים, כגון פאזל קופסה או פאזל ריצפה במספר חלקים עולה, בהתאם ליכולת של הילד; יצירה, כולל טושים וצבעים, חוברות לצביעה, מדבקות, בצק, פלסטלינה וערכות יצירה; צעצועי אוסף של דמויות הזדהות אשר חלקן מופיעות ונעלמות בהתאם לאופנה מסדרות טלוויזיה, או דמויות אוסף נשיות כגון ברבי; צעצועי דמיון ליצירת עולמות זעירים כגון מוסך שאפשר להוסיף לו מגוון מכוניות או חוות חיות עם חיות גומי.


תודה לאלה שעזרו בהכנת הכתבה: ענת נתיב, סמנכ"לית השיווק ברשת טויס אר אס; בועז בורשטיין, חברת הטבע ש.ב.א, יבואני צעצועי לארה לקה, צעצועים טבעיים ואקולוגיים; אלי דגני, מנהל השיווק של חברת המשחקים קודקוד.
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב