הקיץ המתקרב אומר חופש, שמש, ים, ארטיקים – וקייטנות לילדים. בדקנו כיצד לבחור את הקייטנה המתאימה והכרנו כמה קייטנות מיוחדות במינן

kaitana2
תמונת באדיבות יחסי ציבור

החופש הגדול הוא בשורה משמחת לילדים ובשורה מסובכת להורים. הראשונים נהנים מהעדר מסגרת לוחצת, האחרונים נדרשים להמציא לילדים תעסוקה, במטרה לשמור על השלמות הנפשית של כל דיירי הבית. קייטנת קיץ היא הפתרון הראשוני והבסיסי, מסגרת השומרת על הילדים מצד אחד ומצד שני מספקת להם תעסוקה ללא הלחץ המוכר של בית הספר.

לבדוק רשיונות ואישורים
כמו כל דבר בחיינו, יש להפעיל הרבה שיקול דעת לפני שבוחרים קייטנה. הדבר הראשון שיש לעשות הוא לוודא שלקייטנה יש רישיון עסק. "במטרה להפעיל קייטנה צריך רישוי עסק - או פטור מרישוי עסק לתנועות נוער", מסביר אריאל כץ, רכז קייטנות ארצי בנוער העובד והלומד וחבר תנועת דרור ישראל. "צריך לבדוק אישור רשמי ממשרד החינוך על התוכן החינוכי וכלל תוכנית הקייטנה. בנוסף, אם מגישים מזון בקייטנה, כמו ארוחת צהריים, צריכים רכזי הקייטנה גם אישור של משרד הבריאות לכך".
הדבר השני הוא להכיר את הצוות, אומרת עו"ד עידית פוליבודה, מצוות המומחים של אתר משפטי. "וודאו שהצוות הוכשר מקצועית הן במתן עזרה ראשונה והן במניעת תאונות בילדים. וודאו כי מדריכי הקייטנה מוסמכים: מדריכי קייטנות עוברים קורסים שונים כדי להדריך ילדים בחופשת הקיץ. הם מחויבים להיות מעל גיל 15, ובנוסף - אם מדריכים בקייטנות המתמחות בתחום ספציפי, הם מחויבים לדעת את התחום על בוריו. לדוגמא, אם החליט מדריך להדריך בקייטנת כדורגל, הוא חייב להיות בקיא בתחום הכדורגל. בנוסף, דעו כי תקן משרד החינוך מחייב מדריך אחד לכל 25 חניכים".
בנוסף ממליצה עו"ד פוליבודה לבדוק את המקום בו תערך הקייטנה. "בדקו את המקום המיועד בו ישהו ילדיכם וודאו התאמתו לפעילות של ילדים. העדיפו קיום קייטנה במקום מגודר היטב, ללא פרצות, עם שער כניסה אחד, מאובטח על ידי שומר מבוגר"
"קייטנה צריכה לדאוג שנושא הבטיחות והביטחון יהיו נר לרגליה", מוסיף אלון אפק, סמנכ"ל מועדון הספורט, מנהל קייטנות באוניברסיטת תל אביב. "בכל כניסה ויציאה משטח הקייטנה יש לדאוג למאבטחים חמושים, בעלי אישור של מוסדות חינוך ועבודה עם ילדים. בנוסף, הקייטנה צריכה להיות מאושרת על פי חוזר מנכ"ל בנושאי בטיחות המתקנים והסביבה". בנוסף, אומר אפק, חשוב לוודא את קיומו של מערך רפואה. "בקייטנות מעל ל- 400 ילדים יש לוודא את הימצאות רופא, כמו גם מערך של מגישי עזרה ראשונה וציוד המחויב בחוזר מנכ"ל".

להכיר את התוכנית - והמחיר
לאחר שווידאנו שהקייטנה עומדת כל הפרמטרים הללו, צריך לבדוק את התוכנית שלה. "מה הילדים בעצם עושים בקייטנה?", שואל-אומר כץ. "ישנן קייטנות שהבסיס שלהן הוא בריכה, למשל, וזה מה שעושים עם הילדים כמעט כל יום. בקשו תוכנית מפורטת ככל שניתן על הפעילויות בקייטנה. היכן שלא יידעו להמציא לכם כזו, זהו סימן לדאגה. יתרה מזאת, אם כבר שלחתם את ילדיכם לקיטנה לתקופה ארוכה, כדאי שהיא תהיה יותר מבייביסיטר אלא שיהיה בה ערך מוסף, שתפתח אותו ואת יכולותיו - בכל תחום שתרצו".
אלמנט חשוב שיש לבדוק הוא חלוקה לשכבות גיל. "סביר להניח שילד בכיתה ד' מאד לא ישמח לראות את עצמו עם הקטנים מ-א'", אומר כץ. "כדאי לברר לכמה שכבות גיל פונה הקייטנה, מה ההבדל בפעילות בין כל שכבה ושכבה, האם יש קבוצות גיל משותפות במידה ואין מספיק הרשמה וכו'". פרמטר נוסף שיש לבדוק: האם החברים של הילד ילכו גם הם לאתה הקייטנה. אם לא, יש סיכוי שהוא יהנה הרבה פחות.
בשלב זה המשיכו לבדוק פרמטרים נוספים: האם לספק המזון של הקייטנה יש אישור ספק מאושר לעבודה בשטח, מיהי חברת ההסעות במידה ויש כזו, והאם היא עומדת בתקן.
לבסוף ישנו המחיר – האם הוא הולם את ההשקעה בילד, בדמות פעילויות מיוחדות, חומרים לפעילויות ועוד. כמו כן בדקו מהם הנהלים לביטול ההרשמה במידה הילד מתחרט.

קייטנות מסוג אחר
בארץ פועלות שלל מסגרות לילדים בתקופת הקיץ, חלקן שומרות על השם קייטנה ואחרות נמנעו מלהשתמש בה. בחרנו כמה מהבולטות שבהם.

כל יום סרט – קייטנה לקולנוע, בה לומדים הילדים לשחק, לביים ולהפיק סרטים. בנוסף, מקיימת הקייטנה ימי נושא מיוחדים: סדנת משחק מול מצלמה, סדנת איפור קולנוע, סיור באולפני טלוויזיה וסדנת אנימציה. הקייטנה תתקיים בבית ספר צהלה שבשכונת צהלה ת"א, ובבית ספר ישגב שבשכונת רמת החייל ת"א, במהלך חודש יולי, למשך 3 שבועות. מתאים לבני 8-12. לפרטים, 052-3703343, 052-2264474.

זיו נעורים - העמותה מפעיל קייטנות גלישה, שייט ואקסטרים ימי, כמו גם קייטנה ייחודית בשם "סקיפרים צעירים". הקייטנות השונות מתקיימות במרכזי העמותה בנתניה, בת ים ואשדוד, במהלך חודשים יולי או אוגוסט, והן אורכות כשבועיים וחצי. מתאים לבני 8-16. לפרטים, http://www.2sea.org.il

האגודה לסוכרת נעורים – האגודה תקיים את מחנה הקיץ שלה בקיבוץ חוקוק שליד הכנרת. הקייטנה/מחנה יכלול פעילויות חווייתיות ואתגריות בקיבוץ עצמו ובאתרים נוספים, בשילוב סדנאות רפואיות והעצמה אישית וקבוצתית. המחנה מלווה בצוות רפואי, 24 שעות ביממה, אשר יכלול צוותים ממרפאות הסוכרת ברחבי הארץ. המחנה יתקיים במהלך חודש אוגוסט במשך 5 ימים. מתאים לבני 8 ועד 17. לפרטים, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., 03-6331938

לגעת בטבע - הקייטנה של הכפר הירוק מציעה פעילות טבע, חקלאות ואקולוגיה. הקייטנה מאפשרת לחוות, להתנסות ולתעד את החיים בטבע שבשולי העיר וכך לשמר את ערך החקלאות בעיני הילדים החיים בעיר. בנוסף תכלול הקייטנה פעילות ספורטיבית וכייף, בריכה ומשחקים מתנפחים. הקייטנה תתקיים ביולי ובאוגוסט למשל שבועים וחצי. מתאים לבני 4-11. לפרטים, 03-6483865 www.kfaryarok.org.il

ECamp – זהו מחנה קיץ בינלאומי המתקיים בישראל, העוסק בטכנולוגיה, מדיה ארט וגיימינג. ישתתפו במחנה בצד הישראלים גם מאות ילדים ובני נוער מ-30 מדינות ברחבי העולם, והוא מתבסס על השפה האנגלית. יתקיימו בו 27 סדנאות טכנולוגיות שונות: מוזיקה דיגיטלית, קומיקס, רובוטיקה, אפקטים מיוחדים ועוד. המחנה יתקיים ביולי ובאוגוסט למשך 11 יום. מתאים לבני 7-18. לפרטים, 09-7659452, www.eCamp.co.il 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא