גופם הפגיע של הילדים ומערכת החיסון החלשה יחסית הופכים אותם לפגיעים יותר למחלות. הכנו רשימת תרופות שכדאי שיהיו לכם בבית.

pills_11
תמונת אילוסטרציה

שינויי מזג האוויר הם הזדמנות מצוינת לעשות סדר בארון התרופות הביתי - להיפטר מתרופות שפג תוקפן ולהצטייד בתכשירים ובתרופות למניעה ולטיפול במחלות מהם סובלים התינוקות והילדים.
"מרבית מחלות החורף נגרמות על ידי וירוסים", מסביר אילן שקד, רוקח ומנהל מחלקת סחר, בית מרקחת וטבע ברשת סופר-פארם, "ובמקרים אלו ניתן לטפל בתסמינים, עד שהווירוס יעבור. מנגד, יש מחלות הנגרמות גם על ידי חיידקים, ובמקרים כאלה יש צורך בטיפול אנטיביוטי".
"דלקות ריאה, גרון, התקררויות ועוד שכיחות יותר בחורף בקרב ילדים הנמצאים אחד עם השני במגע במהלך מרבית שעות היום, ומתגברות בגלל שהחדרים פחות מאווררים וההדבקה מתרחשת ביתר קלות. אוורור של הבית או גן הילדים ושמירה על כללי היגיינה יסייעו לנו להגן על עליהם.".

עם זאת, יודעים כל ההורים, מחלות תוקפות את הילדים לאורך כל השנה. לפיכך, כדאי להיערך אליהן בכל שלב. החורף, במילים אחרות, הוא רק תירוץ.  

התרופות הקונבנציונאליות המומלצות
כדאי שיהיה בארון התרופות סירופ לילדים להורדת חום. בסירופים ישנם שני חומרים פעילים עיקריים: פראצטמול הנמצא בפראמול, אקמול ודקסמול, או איבופרופן הנמצא בנורופן, אדויל ואיבופרופן. ההבדל העיקרי הוא במשך ההשפעה: מתן איבופרופן הוא כל 8-9 שעות ופראצטמול כל 4-5 שעות. במקרה שהילד מקיא או פולט, ניתן להשתמש בנרות או בפראצטמול בטיפות.

לטיפול בגרון יש שני סוגים עיקריים של מוצרים - לכסניות מציצה על בסיס טבעי המתאימות לילדים מגיל 5 ותרופות הנמכרות ללא מרשם לילדים מגיל 6. התרופות מכילות בדרך כלל חומר מאלחש מקומי להקלת הכאב וחומרים לחיטוי הגרון. הלכסניות מכילות מרכיבים טבעיים, כגון תמצית פרי הסמבוק השחור שהוא בעל תכונות אנטי ויראליות, ופרופוליס שהוא בעל תכונות אנטי בקטריאליות, תמצית קורנית (מכייח) ומרווה שהיא בעלת אפקט חיטוי. המגבלה היחידה שקיימת בנטילת לכסניות מציצה בקרב ילדים היא עצם המציצה. יש לבדוק שהילד יודע ליטול את התרופה בצורה הזאת.
להקלת גודש באף ניתן להשתמש בתרסיסים המיועדים לילדים וגורמים לכיווץ כלי הדם באף, החל מגיל שנתיים. השימוש בתכשירים אלה הוא למשך 3 ימים בלבד שלוש עד ארבע פעמים ביום. בנוסף ניתן להשתמש בתרסיס מי מלח או מי ים לחיטוי מערות האף וטיפול בגודש החל מגיל 0 וללא הגבלה.

להקלה על כאבי אוזניים ודלקות קיימים טיפות להקלה על כאבים, הנמכרות ללא מרשם רופא, וטיפות אוזניים אנטיביוטיות לטיפול בדלקות הנמכרות במרשם רופא. הטיפות ללא מרשם רופא מומלצות לילדים במינון של 2-3 טיפות, 4 פעמים ביום. לעיתים רבות כאבי האוזניים נובעים מפקק שעווה שנוצר ויש צורך בריכוך והמסת השעווה מהאוזן. טיפות לריכוך והמסת שעווה נמכרות ללא מרשם, אך מומלץ לרכוש אותם לאחר התייעצות ובדיקה אצל רופא.

מכשיר אדים אינו מוצר הנכנס בארון התרופות, אבל מומלץ שיהיה בכל בית. העלאת הלחות במהלך החורף באמצעות מכשיר אדים היא דבר מאוד בריא עבור ילדים. מכשיר אדים קרים יכול לפעול 24 שעות ברציפות, אינו גורם לעיבוי מים, ומתאים בעיקר במקרים של אלרגיה נשימתית ולטיפול בסטרידו, כמו כן מתאים לשימוש בכל ימות השנה. חשוב לבחור מכשיר שקט, בעל תו תקן של מכון התקנים הישראלי.

וכמובן, מד חום ללא מגע, פלסטרים, אמצעי חבישה, משחות לטיפול בכוויות, שהם חלק בלתי נפרד מארון התרופות ללא קשר לעונות השנה.

יש פיתרון הומיאופתי
בצד התרופות הקונבנציונאליות ניתן להשתמש בתרופות הומיאופתיות. טלי לוי, הומאופתית קלאסית ב'לאומית שירותי בריאות' מחוז מרכז, אומרת כי "הומיאופתיה היא דבר נפלא, במיוחד בתינוקות ובילדים. גופם לא נחשף לטיפול קונוונציונאלי במשך שנים - לעומת מבוגרים, שצורכים עם השנים יותר תרופות – ולכן תגובותיהם להומיאופתיה לרוב מהירות.
"ניתן לומר כי ההומיאופתיה מחזקת את המערכת החיסונית של הילד. ילד שנדבק בדלקת גרון או דלקת אוזניים בתדירות גבוהה, כל שבועיים שלושה, ויגיע לטיפול הומיאופתי, יתחזק בצורה כללית - פיזית, רגשית, התפתחותית, כך שהופעת הסממנים המאפיינים אותו בזמן מחלת דלקת הגרון ילכו ויפחתו עד להבראה מלאה".

בסופר-פארם מציעים כיום ערכות הומיאופתיות הנמכרות ללא מרשם רופא. כל ערכה מכילה 5 בקבוקונים ובהם כדורים קטנים למציצה מתחת ללשון המכונים "רמדיס". ערכת התרופות ההומאופתיות לטיפול במחלות בקרב תינוקות וילדים מכילה 5 רמדיס לטיפול בסימפטומים של מחלות אצל תינוקות וילדים ובינהם חום, חיוורון, חולשה, כאבי אוזניים, כאבי צמיחת שיניים ועוד. במתן הרמדיס לתינוקות יש להמיס את הכדורים במים או בחלב כפי שמצויין בעלון.
במקביל ניתן כמובן לרכוש תרופות הומיאופתיות בבתי מרקחת ייעודיים, המתמחים בתחום, כמו גם בכלל בתי המרקחת, תרופות שמציעות חברות מסחריות נוספות הפועלות בתחום זה. זאת, בצד תרופות שיתן לכם הומיאופת לאחר אבחון מקיף.
כדאי לדעת, אומרת לוי, כי התרופות ההומיאופתיות מגיעות בצורת טיפות או כדורי סוכר, שעליהן מטופטפת הרמדי, או בצורת משחות. "עם תינוקות מומלץ להשתמש בטיפות - משיקולי נוחות בלבד. לילדים מעל גיל 3-4 אפשר להשתמש בכדורים שטעמם מתוק, מבחינת הילדים הם מקבלים סוכרייה".

לוי ממליצה על מספר תרופות הומיאופתיות המתאימות למצבי עזרה ראשונה, ומומלצות לטיפול בילדים.
לחבלות, Arnica 30c. זה הרמדי הראשון שצריך להינתן במקרים של חבלות וכל פציעה רצינית כגון שטף דם פנימי, דימום מהאף לאחר מכה, נקע, פגיעת ראש, או כל סימפטום שהופיע עקב אלימות פיזית. מתן מיידי של הרמדי מיד לאחר הפגיעה, יגרום לספיגה מהירה של הדם, כך שאפילו שטף הדם יכול להיחסך מאיתנו, או שיפחת בצורה משמעותית.
לחתכים ושפשופים, Calendula 30c. הצמח מהווה בסיס רחב לקרמים רפואיים, והוא נחשב ליוד ההומיאופתי, משום שהוא מצוין לחיטוי. מסייע במקרים של פצעים פתוחים וחבלות ומזרז החלמת בעיות בעור, עוצר דימומים ומסייע בחתכים. במקרים של כוויות שטחיות, Calendula מצוינת ומומלצת בשימוש מקומי.
לפגיעה בעצבים, Hypericum 30c. הצמח מתאים לשימוש במקרה של פגיעה באזורים אשר עשירים בעצבים, כגון אצבע שנתפסת בדלת, עקירת שיניים, נשיכה על ידי בעל חיים, ציפורן נתלשת וכד'.
לדלקות וכוויות, Apis 30c. התרופה מופקת מארס הדבורה, ופועלת על תאי הרקמות. היא מתאימה לטיפול בכוויות הגורמות לכאב מעקצץ ושורף, כאלו שמזכירים עקיצה של דבורה.
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא