כל תינוק שנולד לעולם מקבל מיידית ביטוח בריאות ממלכתי, אך במציאות של 2013  ביטוח זה אינו מספיק. לטובת ההורים עומדות מגוון אפשרויות, מביטוח בריאות פרטי ועד ביטוח דם טבורי.

ביטוח לילדים ותינוקות
תמונת אילוסטרציה

בתור הורים, אנחנו רוצים את הטוב ביותר עבור הילדים שלנו. בין אם מדובר בחינוך שהם מקבלים או באוכל שהם אוכלים, אנחנו רוצים לתת את המקסימום שיש ביכולתנו לעשות.
חשוב שעובדה זו תהיה נכונה גם בתחום הבריאות. אמנם בישראל כל אזרח זכאי לטיפוליים רפואיים חינם, אך במציאות בה אנו חיים מה שהמדינה מעניקה אינו מספיק. זה נכון לנו, המבוגרים, וזה נכון גם לילדים שלנו.

התינוקות מבוטחים אוטומטית
בשנת 1994 חוקקה הכנסת את חוק הבריאות הממלכתי, המעניק לכל אזרח במדינת ישראל כיסוי רפואי. היקף הכיסוי ואופיו נקבעו על בסיס התנאים שהעניקה קופת חולים כללית באותה העת לחברי הקופה, והוא כולל את הטיפולים הנדרשים למחלות ובעיות רפואיות שונות.
כיסוי רפואי זה ניתן לכל תושבי המדינה הנדרשים לבחור את קופת החולים בה הם יהיו חברים עם אפשרות להתנייד בין הקופות השונות. התינוקות שזה עתה נולדו מבוטחים גם הם באופן אוטומטי, והם משויכים לקופות החולים של ההורים. במידה וההורים חברים בקופות חולים שונות, עליהם להחליט טרם השחרור מבית החולים לאיזו קופת חולים לשייך את התינוק.
"בעיניים, כל אדם בישראל צריך שיהיה לו ביטוח בריאות פרטי", אומר אמנון פלץ, בעלים של אמנון פלץ סוכנות לביטוח, יו"ר ומנכ"ל טבורית בנק דם טבורי. "סל הבריאות נותן כיסוי מצומצם מאוד ואתה לא רוצה להיות תלוי במה שהמדינה נותנת לך".

קופת חולים לא מספיקה
קופות החולים מספקות לחברים שלהן אפשרות לעשות ביטוח פרטי. השם המקצועי של ביטוח זה הוא שב"ן, או שירות בריאות נוסף, אך אנו מכירים אותו בתור "כללית מושלם", "מכבי מגן", "מאוחדת עדיף" וכו'. זהו למעשה ביטוח פרטי הנעשה בפועל על ידי חברת ביטוח פרטית שקופת החולים עובדת איתה, והוא מעניק כיסוי רפואי נרחב יותר מזה הקבוע בחוק.

אפשרות נוספת היא לרכוש ביטוח בריאות פרטי ישירות מחברת ביטוח זו או אחרת. פלץ אומר, כי שני הביטוחים הללו חשובים, שכן הביטוח הפרטי של קופת החולים אינו מספק גם הוא את מלוא המענה למצבים העלולים לקרות. "בריאות היא איננה דבר שמשחקים אתו; אם התינוק חולה אתה רוצה את כל הכלים לטפל בו וטיפול רפואי עולה כסף. ביטוחים פרטיים מאפשרים למשל לקיים ניתוח במהירות דרך מרכזי מדיקל סנטר ולא לחכות בתור של בית החולים, או לנסוע לחו"ל עבור טיפולים רפואיים שלא מתקיימים בארץ".

את התינוק, חשוב לציין, אפשר לצרף לביטוח בריאות פרטי רק לאחר הלידה. ליתר דיוק, רק לאחר שהגיל שלו רשום ויש לו מספר תעודת זהות.
"כאשר אתה בא לקנות ביטוח בריאות פרטי, אתה צריך לעשות חישוב של עלות מול תועלת. בתור הורה אחראי אתה רוצה לדעת שבכיסוי הביטוחי יש את כל הדברים המתאימים לתינוקות וילדים בגיל ההתפתחות, כולל תרפיות שונות, טיפול במקרי פיגור ועוד".

דם טבורי הוא ביטוח
האפשרות הביטוחית המתקדמת ביותר היא שמירה של הדם הטבורי. דם זה נלקח לאחר הלידה מחבל הטבור בפרוצדורה קלה שאינה מורגשת על ידי האם והתינוק, במטרה לשמור על אוצר יקר ערך הטמון בתוכו. הכוונה היא לתאי גזע, הבסיס להיווצרות של גוף האדם. הרפואה מגלה יותר ויותר דרכים כיצד אפשר לעשות שימוש בתאים אלו במטרה להתמודד ולרפא מחלות מורכבות שעד לאחרונה לא היה דבר ממשי שניתן לעשות כנגדן.

בישראל פועלים בנקים ציבוריים לדם טבורי, כמו גם בנקים פרטיים דוגמת טבורית, וההחלטה בנושא כרוכה בשני שיקולים, מסביר פלץ. "כשאתה שוקל אם לשמור את הדם הטבורי של התינוק שלך, יש שני דברים שכדאי לקחת בחשבון.

"ראשית, לדעת שבמידה ולא ישתמשו בדם הטבורי מכל סיבה שהיא, יהיה לך מספיק כסף כדי למצוא מנה חלופית. צריך לדעת שתאים לפעמים יכולים לרדת באיכות שלהם; יש מקרים בהם הרופא יחליט להשתמש בתאים של מישהו זר כי המחלה גנטית ובדם הטבורי יש את הגנים הפגועים. במקרים כאלו צריך 40-45 אלף דולר לרכישת מנה מהבנק הציבורי.
"שנית, הורים רוצים לדעת שהשימוש בדם הטבורי בעתיד כולל את כל הטכנולוגיות החדשות שעדיין בשלבי פיתוח או לא קיימות כלל. היום קיימת, למשל, טכנולוגיה בה עושים שימוש בשתי מנות של דם טבורי להשתלת מח עצם, והשימוש נעשה רק בחו"ל. אם צריך לעשות זאת, מדובר בהוצאה כבדה של טיסות, לינה, אוכל. חברות הביטוח לא בהכרח מכסות את זה ובוודאי שלא סל הבריאות הממלכתי; אלו מספקים כיסוי, אם בכלל, רק עבור מחלות או מצבים רפואיים מסוימים ומצומצמים".

טבורית, יש לציין, מספקת ביטוח ללקוחות שלה המספק מענה למצבים אלו ל-20 השנים הבאות, אם יהיה צורך לעמוד בהם. במידה ואתם מחליטים לשמור את הדם הטבורי של התינוק שלכם, ודאו כי הביטוח הנלווה למהלך זה יכסה את כל המצבים העלולים לבוא.

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב