בעולם רפואת הילדים ישנו מקום חשוב לאנדוקרינולוג. בין אם מדובר בעיכוב בהתפתחות או בסכרת ילדים, בשלב מסוים נכנס לתמונה הרופא המתמחה בהיבט ההורמונלי.endocrinologist 1
תמונת אילוסטרציה


אנדוקרינולוגיה היא התחום בעולם הרפואה המטפל בבעיות המתרחשות בתהליך ההורמונלי בגוף שלנו. דבר זה נכון בין אם המטופל הוא בן חמש או חמישים. עם זאת, כשמדובר באנדוקרינולוגיה של ילדים, יש בכל זאת הבדל אחד, כפי שמסבירה זאת ד"ר שרון דימול, אנדוקרינולוגית ילדים בהתמחות על במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים לילדים "שניידר" וב-Medikids. "אנדוקרינולוג ילדים הוא רופא ילדים בהכשרתו, ומאחר וההורמונים מופרשים בכל הגוף ומשפיעים על מערכות שונות, ישנה התייחסות לכלל הגוף. בנוסף, גם אם מטופלים באים עם גדילה לא תקינה, למשל, לרוב הסיבה לכך קשורה ברפואת ילדים כללית ולא בגלל בעיה הורמונלית כזו או אחרת".

עוזרים להתפתחות תקינה
למרות הדברים הללו, אנדוקרינולוגיה זוכה ליותר ויותר חשיבות בבריאות הילדים. אורח החיים המודרני משפיע על הבריאות בכלל ועל התפקוד ההורמונלי בפרט, ולכן יותר ויותר הורים מגיעים עם הילדים שלהם בשלב מסוים לאנדוקרינולוג.
"רוב הפניות אלי הן בגלל גדילה לא תקינה והתבגרות מינית מוקדמת", אומרת ד"ר דימול. "היום הגיל בו מתחילה ההתבגרות המינית ירד – שמונה אצל בנות ותשע אצל בנים. עם זאת, במידה ומתחילה התבגרות מינית מוקדמת אצל ילדה בת 5, למשל, זה יוצר קשיים. אלו אגב יכולים להיות קשיים אחרים מהקשיים שתחווה ילדה שהתחילה להתבגר מינית בגיל 8, שהתהליך כל כך מהיר, שהיא עשויה להראות כמו אישה בגיל 9. הסיבה לבעיה במקרים כאלה היא בעיקר רגשית, כי להיות שונה מאחרים זה לרוב קשה. במקרים כאלה אנו נותנים טיפול שמעכב את התהליך.
"ישנן גם בעיות גדילה אחרות, הקשורות לגובה. בעבר היינו נותנים הורמון גדילה לילדים שלא גבהו מספיק, אבל היום אפשר לתת אותו גם במקרה של גדילה תקינה אך נמוכה. בעבר היינו יכולים לדעת שילד מסוים יגיע באופן טבעי לגובה 1.56 מ', והיום ניתן לעזור לו להגיע לגובה 1.63 מ'. כלל לא בטוח שהם יהיו יותר מאושרים בזכות זה, יש הרבה מחקרים בעניין ונראה לאן זה יתפתח, אבל זה מה שאנו עושים בשלב זה".

התזונה משפיעה מאוד
אחת הסיבות לכך שילדים אינם גדלים באופן תקין קשורה בתזונה המודרנית, שהיא לרוב חסרה מינרלים וויטמינים. אותה תזונה מביאה גם ליותר ויותר עודף משקל. "עידן השפע הביא ידע שמועיל לבריאות, אבל גם השמנה. ילדים רואים טלוויזיה, משחקים במחשב ולא זזים. אנחנו בודקים אם יש קשר לבעיות הורמונליות כמו הפרעות בבלוטת התריס, אבל לא פעם הסוגיה היא תזונתית".
ההשמנה מלווה גם ביותר ויותר מקרים של ילדים עם סכרת. "אני עוסקת כעשר שנים בתחום סכרת אצל ילדים. הקשר בין סכרת לבין אנדוקרינולוגיה טמון בכך שהכבד הוא איבר אנדוקריני המפריש הורמון בשם אינסולין".

ישנם סימני אזהרה
לאנדוקרינולוג יש תפקיד חשוב בבריאות הילד, אך התחנה הראשונה צריכה להיות רופא הילדים. "בכל שאלה צריך לפנות לרופא ילדים, הוא המאסטר מבחינתי. הוא מכיר את הילד והמשפחה, את הרקע הרפואי, ואם הוא מפעיל שיקול דעת ומחליט שיש בכך צורך, אז פונים לאנדוקרינולוג.
"מתי אני חושבת שצריך להפנות? הסיבות מגוונות, אבל יש כמה סימני אזהרה. למשל, ילד שתמיד היה הכי גבוה וכבר זמן נראה שהוא לא גובה בכלל, או ילדה שאחותה הקטנה פתאום הפכה להיות גבוהה ממנה; ילדה בת 7 עם ניצני שדיים או ילד בן 8 שהתחלף לו הקול הם סימנים נוספים. כל מה שנראה חריג ויוצא מהנורמה, צריך להגיע אתו לרופא. לרוב מגיעים לבסוף גם לאנדוקרינולוג".


* ד"ר שרון דימול, אנדוקרינולוגית ילדים בהתמחות על במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים לילדים "שניידר" וב-Medikids
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב