הקניית הרגלי תזונה נכונים לילד תקבע במידה רבה את הרגלי התזונה שלו כשיגדל. אורלי פיינה, דיאטנית קלינית ומנהלת מדעית של מעבדות מטרנה, מציעה טיפים שיסייעו להורים להקנות לילדים הרגלי תזונה נכונים.

הכתבה בשיתוף מטרנה

מזון בריא לילדים ותינוקות
תמונת אילוסטרציה

1. ההורים שולטים באספקה - ההורים מחליטים אילו מזונות לקנות ואילו מזונות יוגשו בארוחות לכן חשוב לדאוג למגוון מזונות מזינם ובריאים. אם החטיף האהוב על ילדכם לא מזין במיוחד - עדיין אפשר לקנות אותו מדי פעם, על מנת שהילד לא יחוש סוג של חסך.

2. הבחירה היא של הילדים - הילדים בוחרים מה לאכול מהמוצע להם. חשוב לאפשר לילדים את הבחירה מהמגוון המוצע. כאשר המזונות המוגשים הם בריאים ומזינים, אין חשש להיווצרות הרגלי תזונה לא טובים .

3. סגרו את "מועדון לגמור הכל מהצלחת" - תנו לילדים לסיים לאכול כשהם חשים שובע. על הילדים ללמוד להקשיב לגופם ולאכול על פי תחושת שובע ורעב טבעיים, רק בצורה כזו אפשר למנוע אכילת יתר.

4. להתחיל מוקדם. מהרגע הראשון שמתחילים להציע מזונות משלימים להנקה יש להציע מגוון. העדפת מזונות מתחילה מגיל צעיר מאוד- לכן חשוב שכבר מ"הביס הראשון" תהיה לתינוק אפשרות בחירה. זכרו: יש להציע מזון חדש במספר רב של הזדמנויות עד שהילד לומד לאהוב אותו. אין להכריח לאכול - במקום זאת, כדאי להציע מספר טעימות וכשמדובר בילדים גדולים - לבקש לנסות טעימה/ נגיסה אחת לפחות .

5. מים הוא המשקה המומלץ לילדים - מיצים הינם מקור לקלוריות מיותרות, עשירים בסוכרים, תורמים לתחושת שובע מוטעית, להשמנה ועששת.

6. ממתקים - מותר מדי פעם , אך אל תהפכו אותם לסיבה העיקרית לשבת לאכול. כאשר קינוח הוא הפרס לאכילת ארוחה, אין להתפלא שהילד "מעריך" יותר שוקולד מברוקולי.

7. אוכל הוא לא אהבה - מצאו דרכים אחרות לבטא את אהבתכם לילדכם. כאשר מזון משמש כפרס וכדרך להבעת חיבה , הילדים יכולים להתחיל להיעזר באכילה כדרך להתמודד עם מצבי לחץ או רגשות אחרים.

8. ילדים מחקים את ההורים - אם ההורים אוכלים על פי כללי תזונה נכונה, בדרך קבע הילדים יטמיעו הרגלים אלו גם.

9. ארוחה אינה זמן משחק - יש להפריד בין ארוחה לבין משחק או צפייה בטלוויזיה. הקפידו לאכול במקום קבוע, באווירה שקטה וללא הסחות דעת. באופן כללי, מומלץ להגביל זמן צפייה בטלוויזיה ומשחקים במחשב. מחקרים מראים, כי ככל ש"זמן מסך" יורד, יורדים גם אחוזי השומן של הילד.

10. ארוחות משפחתיות - לארוחות משפחתיות תפקיד חשוב בהקניית הרגלי תזונה. ארוחה כזו מזמנת מפגש שגרתי בין בני המשפחה, בו משוחחים על היום שעבר על כל אחד ואחד, חולקים חוויות ונהנים.

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב