החודשים עוברים, התינוק אט אט מתאקלם וגדל, ומגיע השלב בו צריך לבחור באיזו מסגרת לטפל בו. התייעצנו עם מומחים וחזרנו עם יותר תהיות ממסקנות.

ילדים במעון
תמונת אילוסטרציה

במציאות של חינוך חובה המתחיל בגיל 5, מרגע סיומה של חופשת הלידה ועד הגיל המיוחל נדרשים ההורים למצוא בעצמם את הפתרונות לטיפול בילד. בגילאי 3-4 הפתרון פשוט – גן הילדים. אבל מה עושים בגילאי חצי שנה, שנה ושנתיים?
בשלב זה של חיי העולל, עומדים בפני ההורים שתי אפשרויות: להעסיק מטפלת פרטית או לצרף את הילד לפעוטון. זאת, כמובן, בתנאי ששני ההורים יוצאים לעבוד ואף אחד מהם לא נשאר לגלד את הילד בבית. מה עושים? מה נכון? למי מתאים איזה פתרון? שאלנו שתי מומחיות לנושא וחזרנו בעיקר עם שאלות חדשות.

"יש להשקיע מחשבה בתכנון המסגרות לילדים, שכן מדובר במסירת האוצר היקר ביותר לרשות האחר למספר שעות לא מבוטל", אומרת מרים סמדר, מטפלת משפחתית בקליניקה של מכון אדלר. "זו החלטה חשובה ביותר שעשויה להשפיע על הילד ומשפחתו באופן משמעותי. השקט הנפשי שהורים חשים כאשר הם רגועים ויכולים לעבוד 'בראש שקט' הינו קריטי". בהתאם לכך ממליצה סמדר לקחת משתנים רבים בחשבון במהלך התכנון, כולל צורכי הילד, גילו ומצב בריאותו. חשוב להתייחס ליכולת הכלכלית של המשפחה לממן סידור זה או אחר, שכן מטפלת פרטית יותר יקרה מפעוטון, כמו גם לשעות העבודה של ההורים, שכן פעוטון מוגבל בשעות לעומת מטפלת פרטית. לבסוף, אם שוקלים פעוטון, יש לבחון האם יהיה להורים קל להגיע אל המקום, ואם בוחרים במטפלת, חשוב לקחת בחשבון שעלויות של מערכת פיקוח מייקרת את הפתרון.

"לכל אחת מהמסגרות יש יתרונות", מסבירה סמדר. "פעוטון הוא מסגרת שבדרך כלל יש עליה פיקוח ויש עמה ניסיון שנצבר וידוע לקהל הלקוחות. בפעוטון יש מספר ילדים מצומצם, קיים כוח עזר ושם העבודה היא סביב הילדים. כלומר, אין מטלות של בישול או ניקיון שמטפלת פרטית יכולה לעשות כשהיא 'פנויה' מהתינוק. בנוסף, בפעוטון יש מגע עם ילדים נוספים המאפשרים בגיל המתאים - מעל שנה וחצי - לשחק יחד או זה לצד זה, ללמוד לתקשר, להתחלק ולשחק עם אחרים, תחום חשוב שילד צריך לפתח במגעיו עם הסביבה בעתיד.
"מטפלת פרטית, לעומת זאת, נבחרת בדרך כלל כאשר רוצים שילד יהיה בהשגחה מלאה ויקבל את כל תשומת הלב המלאה של דמות חלופית לאם. יש לכך חשיבות לא מעטה בחיי תינוק מתחת לגיל שנה. בנוסף, מטפלת עדיפה אם לילד יש קשיים נוספים, כגון רגישויות או בעיות בריאות המחייבות השגחה אישית. כאשר הורים עובדים שעות ארוכות ופעוטון או מעון אינם מתאימים מבחינת היקף השעות, פתרון של מטפלת פרטית עדיף על החלפת מספר מסגרות. כמובן שהבחירה של אותה דמות צריכה להיות מדוקדקת".
"במצבים של ילד רגיש מדי או מעוכב התפתחות, קיימים קשיים בתזונה או קושי בפרידה, מומלץ להשאיר את הפעוט עם מטפלת פרטית, לאחר שנעשו ראיונות מעמיקים והתקבלו המלצות מספקות מהסביבה הקרובה של המטפלת. אין להסתפק רק בהמלצות ממעסיקים קודמים", אומרת שרית מרדכי, מנכ"לית העמותה לגיל הרך, עמותה המרכזת 15 מעונות לילדים בני 0-3 בחבל מודיעין. "כאשר ילד בשל חברתית, מתפתח בקצב רגיל ומעל הנורמה, זקוק לסביבה חברתית יותר, תומכת ומקצועית, מומלץ ואף רצוי להכניס למסגרת של מעון יום שהינו בפיקוח של מערכת ציבורית או ארגוני גג אשר מלווים באנשי מקצוע, מחנכות, גננות, מטפלות וצוות רב מקצועי ומגוון בעל ניסיון עשיר בתחום הגיל הרך".

הפופולאריות של פעוטון או מעון גדולה יחסית, אומרת מרדכי. "למיטב ידיעתי, באזור המרכז, מגיל חצי שנה עד שנה, הורים רבים מעדיפים לשלוח את ילדיהם למסגרת של פעוטון או מעון. לדעתי, אחת הסיבות לכך היא העובדה שמעון יום מספק לפעוט מסגרת חינוכית המוכרת יותר ויותר כמסגרת הכרחית לעיצוב אישיותו של הילד בגיל הרך. מעון הוא כבר לא רק "בייבי סיטר", אלא גוף המהווה גורם חשוב להתפתחות הילד. המעון נתפס היום כמסגרת חינוכית המקדמת ילדים כחלק מתוך הרצף החינוכי של הילד - מעון-גן ילדים-ביה"ס". לדבריה, בעולם כולו חלה התקדמות והתפתחות בהכרה של חשיבות הגיל הרך כגיל מעצב את אישיותו של המבוגר ובצורך להבניית מסגרות חינוכיות מקצועיות מתאימות.


בהתאם לכל האמור לעיל, חשוב שתתייחסו לנושא בכובד ראש. התייעצו עם אנשי מקצוע רלבנטיים, בדקו את כל האפשרויות העומדות בפניכם וקבלו את ההחלטה לאחר ששקלתם אותה מכל הכיוונים. אחרי הכל, מדובר בתינוק רך בשנים, אשר כל החלטה שתקבלו תשפיע הרבה אחרי שיסיים את השלב הזה בחייו ויעבור לגן הילדים.

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא