שירות חדש בקופת חולים מאוחדת מסמן את תחילתו של שינוי ברפואת הילדים. במקום להתמודד עם הבעיה כשזו מתפרצת, משקיעים משאבים באיתור מוקדם וטיפול מתאים. הכירו את "ביקור בריא".


child and doctor1
תמונת אילוסטרציה

לפני 20-30 שנה רופא ילדים היה צריך בעיקר במחלות אקוטיות כמו דלקות אוזניים, דלקות גרון, פציעות וכד'. בפרק הזמן הזה חלו שינויים משמעותיים בתחלואת הילדים והתפתחו מחלות ילדים "חדשות", כמו הפרעות קשב וריכוז, בעיות התפתחותיות ואבחונים של אוטיזם. בנוסף, יש יותר ויותר מחלות ילדים שהן תולדה של אורח חיים לא בריא, כגון השמנת ילדים, סכרת 2, כולסטרול גבוה, טרשת עורקים ועוד.

כתוצאה מכלל השינויים האלה, השיקה קופת חולים מאוחדת את שירות "ביקור בריא" המבוסס על תכנית רפואה מונעת של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ובתמיכה מקצועית של פרופ' פרנק אוברקלייד מאוניברסיטת מלבורן באוסטרליה. במסגרת השירות החדש, ילדי מאוחדת בגילאי 2-6 יוזמנו לבדיקות תקופתיות יזומות אצל רופאי ילדים, לאיתור מוקדם ואבחון של מחלות ותופעות חריגות שעלולות להפריע להתפתחותם. ההזמנה תגיע באופן אקטיבי על ידי נציג מאוחדת לביקור מובנה אצל רופא הילדים שיארך חצי שעה לפחות, במקום ביקור הנמשך בישראל בממוצע 8.2 דקות בלבד.

מטפלים בבעיות בזמן
"בעבר עבדנו במערכת ממוקדת מצבים אקוטיים", מסבירה ליאורה ולינסקי, מנהלת האיכות הקלינית במאוחדת ומיוזמי ומובילי השירות החדש. "היום אנו צריכים לעבור לרפואת ילדים קהילתית, כלומר איתור מוקדם של בעיות בריאות וטיפול בהן. אני אחות בהכשרתי, למדתי סיעוד בשנות ה-80, ובתוכנית הלימודים שלי לא דיברו על סכרת מסוג 2 אצל ילדים כי זה לא היה קיים. היום יש כמה מאות ילדים החולים בסכרת כתוצאה מהשמנה וחוסר פעילות גופנית.  העולם השתנה, התחלואה השתנתה והמערכת לא השתנתה".

כמה מאות ילדים עם סכרת זה לא הרבה.
"יש כמה מאות ילדים בגיל 12 עם סכרת, כמה אלפים בגיל 20 וכמה עשרות אלפים בגיל 30. בעבר זו הייתה מחלה של מבוגרים בלבד".

כיצד האיתור המוקדם יכול להשפיע?
"אם אתה מאתר ילד שיש לו קושי בריכוז לפני שהוא מגיע לבית הספר, כבר בגיל 3, ואתה מתחיל לטפל בו בסדנאות שונות, ההשלכות של הקושי הזה יהיו הרבה יותר קטנות מאשר אם המורה מתלוננת בכיתה א' שהילד לא יושב בשקט, ואז יש כבר השלכות לימודיות וחברתיות. כך גם לגבי ילדים עם רצף אוטיזם, ככל שמגלים יותר מוקדם ומתערבים, ההשלכות של הבעיה יהיו הרבה יותר קטנות לטווח הארוך ויהיו לה פחות השפעות שליליות על חיי הילדים ובני המשפחה.

"בנוסף, המטרה שלנו היא לשדרג את האיתור המוקדם של בעיות במשפחה, כולל הזנחה, אלימות, חוסר התמודדות של ההורים עם הילדים. הרופאים יודעים לזהות מצבים כאלה ולהתערב לפני שמתרחש האסון הבא.
דבר דומה עם תאונות ילדים, אם אתה נותן מראש הדרכה להורים כיצד למנוע אותן, הסיכוי שהילד ייפגע הוא הרבה יותר נמוך. אנו יודעים ממחקרים שילד שנפצע פעם אחת, הסיכוי שלו או של אחד האחים שלו להפצע מחדש הוא הרבה יותר גבוה. אם אתה תופס את המשפחה בזמן, מדריך ומחזק את הסמכות ההורית, אתה מפחית משמעותית את הסיכוי הזה".

קובעים סטנדרט חדש
במסגרת השירות, מיד עם קביעת התור וכהכנה לביקור, יתבקשו ההורים למלא שאלון התפתחותי קצר שממצאיו יילמדו על ידי רופא הילדים טרם הביקור. במטרה ליצור הפרדה בין ילדים חולים לבין הילדים המוזמנים לביקור בריא, המפגשים יערכו בשעות קבלה נפרדות. רופאי מאוחדת יאתרו את הילדים הזקוקים להתערבות טיפולית, יקבעו מהו הטיפול הנדרש ויוודאו שיתוף פעולה בין כל הגורמים הרלבנטיים במערכת.

רופאי הילדים שנבחרו להשתתף בתכנית עברו הכשרה ייעודית, במהלכה הרחיבו את הידע שלהם ורכשו כלים מעשיים ממיטב המומחים כולל פסיכולוגים, קלינאי תקשורת , עובדים סוציאליים, תזונאיות ומרפאות בעיסוק. לדברי ד"ר רינת כהן, ראש אגף רפואה ראשונית בחטיבת הרפואה במאוחדת ומובילה את המיזם, "בשנים האחרונות, עלתה המודעות לחשיבות שמירה על אורח חיים בריא כגורם חשוב למניעת מחלות ועיכובים התפתחותיים, אך עדיין הורים רבים מגיעים למרפאות רק כשהילד חולה – ואינם יוזמים בדיקות מעקב תקופתיות. 'ביקור בריא' נועד להעלות את המודעות גם בקרב הורים צעירים וגם בקרב הורים מנוסים לחשיבות והמשמעות של בחינה ובדיקה של ילדיהם, של מיצוי הפוטנציאל של ילדיהם כמו גם איתור מוקדם של בעיות, הפרעות התפתחותיות ורגשיות וחשיפתם לדרכי פעולה ולפתרונות.
"בעבר היוו רופאי הילדים את סמכות הרפואית היחידה והקובעת בנושא בריאות הילדים. חשוב לנו לשוב ולחזק את הקשר עם רופא הילדים כסמכות המקצועית העולה לאין שיעור על כל המלצה של קרוב משפחה, חברים, אתרי אינטרנט ושאר מקורות מידע זמינים".

"השאיפה שלנו היא לקבוע סטנדרט חדש ברפואת ילדים", מסכמת ולינסקי. "אנו רוצים שבעוד מספר שנים נראה ביקורים בריאים כסטנדרט בכל קופות החולים ולא רק אצלנו, כי זו הרפואה הנכונה, זה מה שצריך לעשות".
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים של טבורית בנק דם טבורי.

 

שותפים עסקים   מקבוצת טבורית
המרכז הרפואי שיבא