השוק מוצף בשלל עגלות לתינוק בן יומו, כמו גם לילד מעט גדול יותר. שפע האפשרויות מגביר את הקושי לבחור, לכן ביקשנו מהמומחים לעזור לנו לבחור נכון.

עגלת תינוק
תמונות באדיבות יחסי ציבור

הבחירה בעגלת תינוק היא אינה בחירה של מה בכך. מדובר בהוצאה גדולה היכולה להגיע עד לאלפי שקלים, והיא אמורה ללוות את התינוק, כמו גם את ההורים, במשך תקופת חייו הראשונה. בהתאם לכך, העגלה צריכה להתאים לצרכים של כל משפחה, ואלה, כידוע, משתנים בין משפחה למשפחה.

כך לדוגמא, יהיו שונים הצרכים של משפחה הגרה במושב לעומת משפחה המתגוררת בעיר. הורים גבוהים, לדוגמא, יעריכו מאוד עגלה גבוהה, אך הורים בגובה ממוצע לא יזדקקו לכך. לכן, בבואכם לבחור עגלה עליכם להתאים אותה ככל האפשר לצרכים הייחודיים שלכם. זאת כמובן מבלי להתעלם משורה ארוכה של פרמטרים הנכונים לכל אחד ואחת.

לכן, פני שאתם מגיעים לחנות, הגדירו במדויק את הצרכים שלכם. שאלו את עצמכם מספר שאלות. לדוגמא, מי מרבה להשתמש בעגלה ומה הגובה שלו? האם יש לו כוח להרים את העגלה, השוקלת כ-10 ק"ג בממוצע ללא משקל התינוק? האם יש תכנון להרחיב את המשפחה ולפיכך לשמור על העגלה לעתיד? האם אתם גרים בדירה או בבית פרטי? אם בדירה, מהו גודל המעלית? האם אתם מרבים להשתמש ברכב? אם כן, מהו גודל תא המטען שלה והאם הוא יתאים לעגלה המבוקשת?

מתחילים עם בטיחות
קיומו של תו תקן ובטיחות הוא הפרמטר הראשון בחשיבותו בבואכם לבחור עגלה. העגלה צריכה לעמוד בתו התקן הישראלי מספר 891 לעגלות ילדים. נתונים הכרחיים שיש לבדוק הם קיומו של מנגנון קיפול חכם המונע התקפלות פתאומית, בולמי זעזועים, מעצורים לפחות בשני גלגלים, חגורת בטיחות עם חמש נקודות וגימורים מושלמים למניעת פציעות.

לאחר שווידאתם פרמטר זה, בדקו את סוגיית האחריות והשירות. אל תקנו עגלה לפני שתבדקו עם איזו אחריות היא מגיעה, כמה זמן היא תקפה ואיזה סוג של בעיות ותקלות היא מכסה. 

וודאו כי במקרה של קלקול, העגלה תתוקן תוך שימוש בחלקי חילוף מקוריים של היצרן. בנוסף, בדקו היכן נמצאים מרכזי השירות של היבואן והאם ניתן לקבל שירות ישירות דרך החנות.

משקל הוא הפרמטר השלישי. גם אם אתם גרים קרוב לקרקע תצטרכו בשלב מסוים להעלות ולהוריד את העגלה במדרגות, להעמיס אותה לרכב ולפרוק אותה ממנו, לעבור איתה מכשולים וכדומה. לכן, חשוב לוודא שמשקל העגלה מתאים למי שעתיד להשתמש בה ולזכור שהיא אינה כוללת את משקל התינוק.

באותה הנשימה חשוב להתייחס למידת הנוחות שבתפעול העגלה. קפלו ופתחו את העגלה מספר פעמים, במטרה לבדוק אם היא מתקפלת בקלות והאם היא ממשיכה לעמוד אחרי הקיפול ואינה נופלת לרצפה. בנוסף, חשוב ביותר לבדוק אם אפשר לקפל את העגלה ביד אחת.

היבט נוסף של נוחות הם האביזרים השונים. בדקו אם העגלה מצוידת בתוספות דוגמת מגש, מחזיק בקבוקים, ידיות נוחות וידיות לנשיאת שקיות.

אפשרויות לאחסון הן פרמטר נוסף המגביר את נוחות השימוש ולכן כדאי לבדוק שהעגלה כוללת תא אחסון. תא זה מיועד לאחסון פריטים דוגמת שמיכה, מעיל, שקיות מהסופר וצעצועים.

כיוון העגלה הוא פרמטר נוסף שיש להתייחס אליו. ישנן עגלות בהן פני התינוק מופנים כלפי ההורה ובאחרות פני התינוק אינם גלויים. הסוג הראשון עדיף מפני שהוא מאפשר השגחה ותקשורת. כדאי לדעת, כי כיום ניתן למצוא עגלות דו-כיווניות המאפשרות לבחור את כיוון הנסיעה.

נכנסים לפרטים הקטנים
להתייחס לשורה ארוכה של פרמטרים קטנים אך בעלי משמעות. לדוגמא, הגלגלים. חלק מהמומחים ממליצים על גלגלי אוויר ובפרט גלגלי אוויר גדולים. מדוע? גלגלי אוויר הם גמישים ונוחים המקלים לצאת למקומות משובשים או לטיולים ארוכים, אבל הם יכולים להתפנצ'ר. לכן, כאשר מדובר בשימוש בשטחים קשים דוגמת יישוב בבניה או מושב, מומלצת עגלה עם גלגלי אוויר גדולים ועבירות גבוהה. בשטחים עירוניים מומלצים גלגלים מוקצפים שלא יתפנצ'רו.

מודולריות. כדאי לדעת כי ישנן עגלות בודדות המתאימות לגילאים ספציפיים, עגלה המיועדת לגילאי 0-3 חודשים וטיולון לגילאי 3-6 חודשים. 

זה כמעט לא ריאלי מבחינה כלכלית לרכוש שתי עגלות ולכן מומלץ לקנות עגלה משולבת, כזו ההופכת מעגלה לטיולון.

הרבה מהעגלות המשולבות מגיעות עם סל-קל תואם, המתחבר במקום האמבטיה וכך ניתן לשדרג את העגלה לאחר חצי שנה בערך.

זווית המושב היא נקודה חשובה שיש להתייחס אליה. חשוב מאד להקפיד כי המשטח עליו שוכב התינוק הוא באורך המקסימלי, מאחר והעגלה מגיעה למצב שכיבה של 180 מעלות. בנוסף חשוב לבדוק ששטח השכיבה או הישיבה הינו קשיח ומרופד היטב מכל צדדיו, ואין פתחים המאפשרים לתינוק לשלשל את ידיו החוצה.

אמבטיה רכה או קשיחה? ההבדל בין אמבטיה רכה לקשיחה הוא שאמבטיה קלה מגיעה עם דפנות רכות עשויות מבד, והיא יכולה להתקפל יחד עם העגלה. אמבטיה קשה לא מאפשרת קיפול ולרוב יש לנתקה מן העגלה ולאכסנה בנפרד, דבר הדורש זמן ומקום אחסון.

גובה העגלה הוא פרמטר חשוב במיוחד אם ההורים גבוהים. חשוב לברר אם יש לעגלה ידית מתכוונת, שכן כיום יש עגלות המותאמות עד ל-1.8 מטר גובה.

בכל הקשור לריפוד העגלה, בדקו אם הוא ניתן להסרה בקלות וניתן לכביסה במכונת כביסה. יש לשים לב שהריפוד עשוי מבד נושם, בד דוחה מים ושאינו סופג ריחות.

בשנים האחרונות יצאו לשוק דגמים המאפשרים להרכיב את הסל-קל על גבי העגלה. אם בחרתם בעגלה כזו, חשוב לבדוק את מידת ההתאמה בין הסל-קל לבין החיבור המקורי של העגלה, על מנת למנוע מצב של החלקה. בנוסף, יש לוודא שהריפוד בסל קל מתאים לשהייה ממושכת של התינוק ושהוא מבודד ונושם.

מותגים ומחירים. זו סוגיה חשובה בהליך הבחירה. המותגים הם לא בהכרח ערובה לעגלות טובות יותר, אך בדרך כלל הריפודים יהיו באיכות גבוהה מאד ומנגנון הקיפול נוח ועמיד. בכל מקרה, חשוב לבצע סקר שוק. מומלץ להיכנס לפורומים ובלוגים כדי לראות תגובות שונות של אימהות לעגלות, דבר המאפשר לעשות סינון ראשוני.

ולבסוף, מראה העגלה. חשוב שתרגישו טוב עם הנראות של העגלה, אבל אסור שהעיצוב יהפוך לפרמטר המכריע. נוחיות התינוק לצד נוחות ההורים הם הגורמים שצריכים להשפיע, בראש ובראשונה, על ההחלטה.

עזרו בהכנת הכתבה: טלי וחנן ברזילי מ- Motherland, ניר לוי, מנהל שיווק פופיק, יבואנית Peg Perego, וחיים בר, יועץ העגלות של בייבי סטאר.
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב