קורס הכנה ללידה קלאסי, קורס בשילוב אלמנטים של יוגה או אולי הכנה ללידה בשיטת קיי? יצאנו לשטח לבדוק את מגוון הקורסים המוצעים לזוגות בהריון.

קורס הכנה ללידה
צילום אילוסטרציה

קורס הכנה ללידה – סוגים שונים
לידה ראשונה והצטרפותם של תינוק או תינוקת חדשה לעולמכם היא ללא ספק אחד האירועים המשמעותיים ביותר שתחוו במהלך חייכם ולא משהו שבאמת אפשר להיות מוכנים אליו. יחד עם זאת, יש הרבה מה לגלות וללמוד לקראת הלידה, כך שתוכלו להיות מוכנים ככל שניתן לשבועות שלפני הלידה, ללידה עצמה ולהתנהלות בבית החולים, וגם לימיכם הראשונים כהורים לעולל רך. כיום פועלים בארץ לא מעט קורסי הכנה ללידה המופעלים על ידי בתי החולים, קופות החולים, מרכזי הורות וגם על ידי מדריכות הכנה ללידה באופן פרטי.

קורס הכנה ללידה – הפורמט הקלאסי
קורס הכנה ללידה קלאסי, הכולל בין 4 ל – 6 מפגשים, הוא נפוץ מאוד ומשרת היטב כמה מהתועלות החשובות שאפשר להפיק מהקורסים הללו. הוא נותן אינפורמציה חשובה על תהליך הלידה והכנת הגוף אליה, על ההתנהלות הפרוצדוראלית בבית החולים ונותן כלים ראשונים להורות צעירה. לא פחות חשוב הוא החיבור של הגברים לתהליך וטכניקות התמיכה ביולדת וההרגעה הגופנית שלה. בחלק מהקורסים גם עורכים סיור מודרך במחלקת היולדות בבית החולים. סיור שכזה עוזר להתמצא בבית החולים בימי הלידה ומסייע להפחית חרדה.

קורס הכנה ללידה ויוגה
רוב הקורסים האחרים שניתן למצוא, כוללים רבים מהאלמנטים שיש בקורס הקלאסי, עם תוספת משמעותית בהיבט המנטאלי- הוליסטי. הקורסים הללו מאפשרים לעבור את הלידה מתוך מודעות עמוקה יותר לגוף ולנפש, בשילוב של כלים לאיזון ולהתמודדות בריאה יותר. התוספת השכיחה ביותר היא שילוב של יוגה ופילאטיס בקורס ההכנה ללידה. התורות הללו מאפשרות שימוש נכון ומודע יותר בגוף ובנשימות לקראת ובזמן הלידה. בנוסף, ישנם קורסים המוסיפים אלמנטים הוליסטיים נוספים כמו ארומתרפיה והילינג.

הכנה ללידה בשיטת קיי
שיטת קיי היא שיטת ריפוי הוליסטית המבוססת על היכולת הטבעית של כל אדם לרפא את עצמו ממחלות ומצבים רגשיים באמצעות טכניקות של הרפייה ודמיון מודרך. בקורס הכנה בשיטת קיי, נרכשים כלים המאפשרים ליולדת להגיע למצב של הרפייה גם בשעת הלידה, לנהל את הכאב והמתח סביב הלידה בעזרת התודעה וכן להתבונן אל הנפש ולעבד את כל הרגשות שמציפים בתקופה הזו בחיים.

קורסים מיוחדים
לצד שלל הקורסים הללו קיימים גם קורסים מיוחדים שנותנים מענה ללידות אחרות : קורסי הכנה ללידה בניתוח קיסרי וקורסי הכנה ללידה נרתיקית שאחרי ניתוח קיסרי בלידה קודמת, למשל. יש גם קורסי רענון קצרים המיועדים ללידה שניה או למי שמרגישה צורך להתחבר מחדש לתהליך או אולי לעבד בצורה טובה יותר לידה קודמת שנחוותה כחוויה קשה. ליולדות תאומים מומלץ לחפש קורס מיוחד עם קבוצת אמהות לעתיד שהולכות לעבור את אותו התהליך וזקוקות להכנה מיוחדת ודומה. מי שהולכת ללדת בלידת בית, יכולה לקבל הדרכה צמודה פרטית מדולה אך גם להשתתף בקורס קבוצתי וליהנות מהערכים המוספים, כגון תמיכה ושיתוף, שיש לקבוצה לתת למשתתפיה. קורס נוסף שאפשר לקחת עוד לפני הלידה הוא קורס הכנה להנקה. הקורס כולל גם מפגשי תמיכה נוספים אחרי הלידה וביכולתו לסייע בהתמודדות עם אתגר ההנקה בימיו הראשונים של התינוק בצורה הטובה ביותר .

לסיכום, תהליך הלידה, הימים שקודמים לו וכמובן הימים שבאים אחריו, טומנים בחובם שילוב של רגשות שונים, חיוביים יותר או פחות, אשר מצריכים התמודדות מושכלת. גם כיום, לא ניתן לצפות הכל מראש, אולם מומלץ לנסות ולהתכונן ככל האפשר לקראת התהליך. השתתפות בקורס הכנה ללידה משפרת מאוד את המוכנות של שני ההורים ובהתאם לכך גם את יכולת ההתמודדות. השתדלו לבחור קורס אשר מעניין אתכם ומתאים לכם מבחינת התהליך ושיטות ההכנה (פיזיות או מנטליות) אותן הוא מציע.

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב