איזו בדיקת הריון עדיפה, שתן או דם? לפני מועד קבלת המחזור או אחריו? ומתי כדאי ללכת לרופא? כל הדברים שרצית לדעת על הדרך ללמוד אם נכנסת להיריון או לא.

pregnancy-test1
תמונת אילוסטרציה

השלב הראשון והחשוב ביותר בכל התהליך של הבאת ילד לעולם – בין אם באופן מתוכנן ובין אם לא – היא בדיקת הריון. הליך פשוט שבמידה והתשובה שתתקבל בסופו היא חיובית, לוקח את האישה למסע חדש, מורכב ומרגש.
אם אתם מוטרדים מכל הליך ההריון ומה שיבוא אחריו, כדאי לעצור ולהבין כי גם השלב הראשוני של בדיקת הריון אינו תהליך פשוט כל כך. כמו בכל דבר הקשור בגופנו, ישנן מספר בדיקות הריון אשר לכל אחת המאפיינים הייחודיים שלה.

נפוצה אך לא (לגמרי) אמינה
"ישנם שני סוגים עיקריים של בדיקות הריון – בדיקת הריון ביתית של שתן ובדיקת דם להריון בקופת חולים", מסבירה גיל שטריק, דולה ומדריכת הכנה ללידה, אשת צוות בבית להתפתחות תינוקות.
בדיקת דם ביתית של שתן, הפשוטה והזולה מכולם, נעשית על בסיס ערכה הנרכשת בבתי מרקחת ורשתות הפארם. "בדיקות ביתיות הן מאוד פופולאריות. נשים שמחליטות להיכנס להריון לרוב קונות 2-3 בדיקות בשביל הסקרנות לדעת אם ההיריון נקלט או לא".
חשוב לדעת שבדיקה זו מתחלקת גם היא למספר סוגים. "בדיקות השתן בכללותן מנסות למצוא את עקבות הורמון ה-hCG, הורמון המופרש כאשר האישה בהריון ויש לו נוכחות בשתן.
"ישנה בדיקת שתן בה עושים שימוש יומיים-שלושה לאחר האיחור הראשון של המחזור. זו בדיקת הריון השגרתית. אך ישנן חברות המפתחות ערכה לבדיקת הריון שניתן להשתמש בה מספר ימים לפני מועד קבלת המחזור הראשון. בדיקות אלו מבוססות על מציאת ההורמון בדם כבר בשלב זה.
"בנוסף, שמעתי לאחרונה על בדיקה חדשה המאפשרת לגלות לא רק האם האישה בהריון או לא, אלא גם באיזה שבוע היא. זו כמובן בדיקה יקרה יותר; מחיר שאר הבדיקות של החברות השונות דומה פחות או יותר".

בדיקות אלו, חשוב להבין, אינן אמינות בכל מאת האחוזים. כבר היו מקרים בהם הבדיקה הראתה על העדר היריון, אך בבדיקת דם מאוחרת יותר ניתן היה לראות את רמת ההורמון בדם שהעידה על קיומו של הריון.

במקביל, יכולים להיות מקרים בהם בדיקת הריון ביתית מצביעה על הריון, אך בדיקת דם להריון היא שלילית. "זהו הריון המוגדר כ'היריון כימי', כלומר הריון שלא התפתח לכדי עובר של ממש, ולכן אין צורך בהתערבות רפואית במטרה לסיימו".

לא לוותר על בדיקת דם
הפער שעלול להתעורר בין הבדיקה לבין המציאות הוא הסיבה העיקרית מדוע רופאים ממליצים כי בכל מקרה כדאי לגשת לרופא, במטרה לבצע בדיקת דם להריון, הנחשבת לבדיקה האמינה ביותר.
"אישה לא יכולה לדעת בדיוק מתי היא מבייצת; לכן מומלץ לקיים יחסי מין לצורך כניסה להיריון במשך 7-10 ימים בחלק של החודש בו האישה אמורה לבייץ. מאחר וכך, האישה לא יודעת בוודאות מתי המחזור אמור להגיע והבדיקה הביתית לא תמיד תציג את התמונה הנכונה. בדיקת דם היא האפקטיבית ביותר והיא לעולם אינה טועה".

אם חשבתם שבדיקת דם להריון היא עניין פשוט, כדאי שתדעו כי גם במקרה זה ישנם שני סוגים של בדיקות. הבדיקה הנפוצה היא בדיקה כמותית של רמת ההורמון בדם. בהתאם לתוצאות יודעים אם מדובר בהריון צעיר וודאי, או אם היה מדובר בהיריון כימי. הבדיקה השניה, מסבירה שטריק, מצביעה על קיומו של הריון או העדרו בלבד, והיא פחות נפוצה.
 
"חשוב להגיע לרופא לבדיקת דם ושאר הבדיקות החשובות. הרופא יעשה את החישוב על בסיס מועד המחזור האחרון ויגיד מתי כדאי לעשות בדיקת דם כדי לבדוק האם יש היריון. חשוב לעשות את זה מיד, על הריון צריך לדעת".
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב