אינדקס מאמר

איך למנוע מחלות חורף אצל ילדים וכיצד מומלץ לטפל בהן אם הקטנטנים כבר נדבקו במחלה? רופאי הילדים מסבירים איך להתמודד עם דלקות גרון, אוזניים והתקררויות ובדרך מנפצים כמה מיתוסים עתיקים. שכבות של בגדים, כך מתברר, הם לא הפתרון המומלץ.

מחלות חורף
תמונת אילוסטרציה

הגיע זמן החורף. הקטנטנים כבר מקפצים בחדווה בין השלוליות במגפי הגומי הצבעוניים שלהם, אבל יחד עם הברכה שבגשמי החורף מגיעות גם המחלות. החורף, אחרי הכל, היא לא רק עונת המעילים הגשמים, אלא גם המחלות. בעונה זו פורחים הוירוסים והנגיפים המגיעים בעיקר מכיוון מזרח.

קיימים אין-ספור מיתוסים לגבי מחלות החורף. די להיזכר בשיר הילדים הידוע המספר על השפן הקטן ש"שכח לסגור את הדלת וקיבל נזלת". דורות רבים של ילדים גדלו על אימא המתעקשת שילבשו סוודר "כדי לא להצטנן" ונוזפת "לא ללכת ברגליים יחפות בחורף". האם מדובר בעובדות רפואיות או במיתוסים? חלק, מתברר, הם מיתוסים נפוצים. ניסינו לבדוק מה נכון ומה לא ובעיקר כיצד למנוע הדבקה במחלות חורף.

ד"ר לאה אבן, מנהלת רפואית ב"ביקורופא" ומומחית לרפואת ילדים מספקת כמה עצות למניעת הדבקה. 

כלל ראשון חשוב לימות החורף הוא אוורור ועוד פעם אוורור. דווקא הנטייה הטבעית של האוכלוסייה להסתגר בבית מפני הגשם ולסגור את כל החלונות עוזרת לנגיפים להתרבות ולעבור מאדם לאדם ובכך לגרום למחלה. מחקרים מדעיים לא מצאו קשר בין חשיפה של ילדים לקור, או חילופי טמפרטורה לבין מחלות חורף. בכל זאת המיתוס שאסור לצאת מהבית, לא לפתוח חלונות ולחמם בתים וכיתות, עדיין קיים והוא מגביר את ההדבקות במחלות. לכן, חובה להשאיר חלונות פתוחים בחדר ילדים מחומם, בכיתות, או במקומות צפופים. תחלופה של אוויר היא חשובה בעיקר בתקופת זו, בה יש יותר חיידקים ונגיפים באוויר, במטרה לגרום לתחלופת האוויר בחדר. בתקופות בהן הילד, או אחד מבני הבית, חולה כל שיעול מוציא לחלל האוויר חיידקים ונגיפים. האוורור מוריד את כמות החיידקים בחדרים.

למעשה, אומרת ד"ר אבן, המקור העיקרי למחלות החורף הן הדלקות הנגיפיות (דלקת ויראלית) אשר לרוב תוקפת את דרכי הנשימה העליונות ומועברות מילד לילד על ידי התעטשות ונזלת ובדרך כלל מופצות דרך האוויר בגן הילדים, או במקומות ציבוריים. מחלות אלו באות לידי ביטוי בתדירות ובעוצמה גבוהה בחורף מהסיבה הפשוטה שבחורף הילדים נוטים להתקבץ יחד בחדרים אטומים ומחוממים ובכך מדביקים האחד את השני. ניתן להוריד את תדירות ועוצמת מחלות החורף על-ידי אוורור של גני הילדים ובתי התינוקות לפני הגעת הילדים ולאחר עזיבת הילדים את הגן על-ידי שמירה קפדנית על היגיינה גבוהה (יד של ילד חולה יכולה בטעות להעביר את הווירוס לכל ילדי הגן על ידי נגיעה מקרית או לא בעין או באף או אפילו בפה של חבר לגן).

אבל, למרות ש"מחלות חורף" נגרמות בעיקר עקב חשיפה גבוהה לנגיפים וחיידקים ופחות עקב הקור והרטיבות אין זה אומר שאפשר להזניח את חימום חדרי הילדים. להיפך. בזמן שהות הילדים והתינוקות בחדר חשוב לחמם את החדר לטמפרטורה סבירה ונעימה ולהקפיד לאוורר לאחר עזיבת התינוק את החדר וכמובן, לשמור על היגיינה סבירה של הילדים והצוות המטפל.

צריך להבהיר כי הגישה הרפואית המקובלת אינה יודעת לטפל בגורמים ויראליים ולרוב ממליצה על טיפול בסימפטומים בלבד. אז מה קרה השנה? מדוע הבהלה? מתברר, כי שפעת החזירים היא זן חדש של שפעת והבעיה העיקרית היא שרובנו לא עברנו את המחלה ולא קיבלנו חיסון. לכן, ההדבקה היא מהירה מאדם לאדם. בהדבקה מהירה אחוז גבוה נדבק ועל כן מתפרצת מגיפה. לסיכום, ניתן לומר כי הכלים העיקריים למניעת הדבקה הינם היגיינה וחיסון.
 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב