אינדקס מאמר

נכנסת להריון? התכונני לשורה ארוכה של בדיקות, שילוו אותך בתשעת החודשים הקרובים. במטרה להפוך את התהליך לברור וקל יותר, גיבשנו רשימה מסודרת של כל הבדיקות הקיימות, מטרתן, מועד הביצוע, הסיכונים הכרוכים ועוד

מדריך בדיקות הריון
תמנות אילוסטרציה

במזל טוב ובשעה טובה גיליתם שאתם בהריון. כלומר, את בהריון. ההבחנה חשובה, משום שבמהלך תשעה חודשים הקרובים תעבור האם לעתיד שורה ארוכה של בדיקות, חלקן הכרחיות וחלקן פחות.
מילים רבות נכתבו על העובדה, כי הנשים בישראל הן צרכניות כבדות של בדיקות במהלך ההריון, הרבה יותר ממדינות מקבילות במערב, וזה לא המקום לחזור עליהן. במקום זאת, יצרנו מדריך מסודר לכל הבדיקות האפשריות במהלך ההריון, שתדעי מה את עתידה לעבור.
לרשימת בדיקות הריון לפי שבועות


ייעוץ גנטי
המידע ההולך וגדל בדבר הרקע הגנטי של מחלות שונות, מגביר את הצורך בביצוע ייעוץ גנטי, טרם הכניסה להריון או מיד עם תחילתו. הסיכון לכך גבוה כאשר במשפחת אחד מההורים או שניהם יש היסטוריה של מחלות, מומים או פיגור. בנוסף, במידה ומדובר בנישואים בין בני משפחה או בתוך עדה, הסיכון הולך וגדל. עם זאת, חשוב לציין כי לכל הזוגות, גם אלו שאין להם היסטוריה של מחלות במשפחה, יש סיכון ללדת ילד עם מחלה או עם מום.

הדבר הראשון שחשוב לעשותו הוא לידע את הרופא המלווה על קיומם של מומים, מחלות או פיגור במשפחה. אם מדובר במצב של סיכון גבוה, מומלץ להתייעץ עם יועץ גנטי, במטרה לברר אם המחלה תורשתית ועלולה לעבור לעובר. היועץ יכוון את בני הזוג לקיים בדיקות מתאימות לגילוי הנשאות. אם מתברר בהמשך שההורים נשאים למחלה, יוכל היועץ הגנטי להפנות אותם לבדיקות במטרה לבדוק האם המחלות עברו אל העובר.

בירור הנשאות נעשה תחילה על אחד ההורים בלבד, וזאת באמצעות בדיקות דם. בדיקות אלו מתבצעות ללא סיכון לנבדק או לעובר. אם יימצא שהנבדק הוא נשא של מחלה תורשתית חמורה, ייבדקו גם בת/בן הזוג. אם שני בני הזוג הם נשאים של אותו גן פגום, הסיכון שהתינוק יירש אותה תכונה גנטית משני הוריו ויחלה במחלה עומד על 25%. 
 
חשוב לדעת, כי בדיקות אלו אינן ודאיות במאת האחוזים. עם זאת, מאחר ומדובר במחלות נדירות יחסית, אם התוצאות תקינות אזי שהסיכוי שהעובר יחלה קטן ביותר.

 


טבוריתון הינו מגזין אינטרנטי בנושאי הריון, לידה וגידול תינוקות וילדים ונושאים בריאותיים שונים כגון דם טבורי.

שותפים עסקים    
המרכז הרפואי שיבא   לוגו אתר יולדת לוגו אתר וובקלאב